Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Snaha zničiť konkurenciu je prežitok. Treba spolupracovať

03.11.2019 | Jozef Ryník

Diskusia (4 reakcie) Pravidlá diskusie

03.11.2019 | Roman Kanala

Veru tak. Aj Francúzska únia je o tom, že Američania zakázali Frúzom znovu ponižovať Nemcov, ako to urobili po I. svetovej vojne a vyprovokovali ďalšiu. Marshallov plán pomohol Európe postaviť sa na nohy rekordným tempom. Len Anglicko sa potácalo až do 70-tych rokov, keď im ekonomiku poupratovala Margaret Thatcher.

Francúzska únia je o tom, že všetci budú pracovať na Frúzov a tí budú kikiríkať. Koloniálny reflex. 35 hodín, sociálny štát, hedonizmus. Len čo sa nestalo, lídrom Európy sa stali Nemci, lebo pracujú a neleňošia. A prišli Číňani, čo robia za misku ryže a výpary z nafty a odniesli im milióny pracovných miest. To im nebránilo, aby kolonializmus premenili na eurokolonializmus a snažili sa žmýkať nové členské krajiny. Veľmi sa im nedarí, tak vymysleli Libanonskú dohodu. Aj tak sa im veľmi nedarí, lebo vyprovokovali Brexit. A V4 im strečkujú.

Ak namiesto konkurencie firmy spolupracujú, hovorí sa tomu kartel, syndikát, oligopol, duopol. Cesta k monopolu. Spolupráca s verejným sektorom je fajn, ak je transparentná a bez konfliktov záujmov. Korupcia je horšia, ako kradnutie, lebo pri kradnutí sa zlodejov zisk rovná škode, kým pri korupcii je pákový efekt hoci sto, tisíc alebo stotisíc.

03.11.2019 | Bjorni

Presne to iste ma napadlo, ked som precital clanok -- Kartel.
monopolizacia, cesta ku svetlym zajtrajskom a svetu mier.
Paneboze, uz zase?

04.11.2019 | Roman Kanala

Nemci sa s Francúzmi búchajú po hlavách už po stáročia a bolo tomu tak vždy. Občas to bolelo aj ich susedov. V ostatných dvoch vojnách stále viac. Preto je dobre, že sa už nebúchajú po hlavách a že sa dohodli, že si Európu podmania spolu. Lepšie je im platiť dane, než prísť o strechu nad hlavou a most a fabriku a mužských príbuzných na fronte.

Zas ak sa dohodnú firmy, tak ide dolu kvalita a ceny idú hore. Bez konkurenčného tlaku nie je iný účinný nástroj pokroku.

04.11.2019 | chr

Celý svet je tak prepojený , obchodne , socialne , vojensky , že uvažovať týmto smerom nemá zmysel. Uvediem príklad . V europe musí jena automobilka skončiť. Teraz sa všetci majitelia automobyliek dohadujú , ktorá to bude. Pekne to vydno na fúziach značiek. A všetci majitelia sa tešia na štátnu pomoc pri udržaní zamestananosti. A tá sa im dostáva v hojnej miere. Táto cesta je zacyklený kruh , ktorý vyciciava štátne rozpočty , teda nás všetkých zamestanancov. Alebo si niekto myslí , že zvyšovanie produkcie áut ja smer , ktorým sa máme uberať. Pekne sa to ukáže teraz , pri prechode na elektriku. Uvidíme tiež , či sa tento trend presadí a zabije naftu alebo to bude naopak. Vôbec nie je isté , že sa elektrika presadí . Uvidíme ako dopadnú fúzie automobiliek . Kde celý tento transformačný proces ustrnie . Podľa môjho odhadu by sa mala znížiť svetová produkcia , znížiť počet a množstvo tovarov a celkovo pribrzdiť rýchlosť napredovania civilizácie , aby nedošlo ku ďalším veľkým nekontrolovaným pohybom más ľudí . Celkovo bude snaha o nové prerozdelenie výrobných prostriedkov stúpať a nie je isté s akým koncom. Také to ťahanie medových motúzov popod nos ľudí o tom ako bude spoločnosť v budúcnosti spravodlivejšia je len zavádzanie populácie . A vidíme , že populizmus je veľmi účinná zbraň. Počkáme a uvidíme.

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.