Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Účet za bankový odvod zaplatí každý z nás dvakrát

05.11.2019, 08:00 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

Banky sú zlé. Majú naše peniaze a my im za to ešte aj platíme nehorázne vysoké poplatky. A kým my živoríme, majitelia bánk inkasujú stámiliónové zisky. A preto je nanajvýš spravodlivé, keď im predĺžime špeciálny bankový odvod. Vďaka tomu, hoci nepriamo, bude na vyššie dôchodky či iné „dôležité veci“. Človek, ktorý celý život ťažko pracoval a teraz sa borí s nízkou penziou, ľahko prikývne na takúto argumentáciu vládnych politikov.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika

Editoriál

Tagy

banky

Peter Csernak komentar 2019

Na rozdiel od vyšších spotrebných daní na cigarety, ktoré Slovenská národná strana zablokovala, z peňazí z bankového odvodu vláda nemôže priamo zaplatiť sociálne balíčky. Financie od bánk totiž smerujú na špeciálny účet, ktorý má slúžiť ako rezerva pre prípad, že by štát musel niektorú banku zachraňovať.

Hoci politici nemôžu na peniaze od bánk siahnuť, aj tak ich chcú. Špeciálny odvod im totiž pomôže, aby si mohli na svoje rozhadzovačné plány požičať inde bez toho, aby sa zvýšil deficit verejných financií. Keďže bankový odvod je súčasťou verejných financií, predstavuje príjem. Vďaka jeho zachovaniu môžu rásť aj výdavky. Politici už len nájdu zodpovedajúci výdavok, na ktorý si síce musia požičať, ale bankovým odvodom to dokážu vybalansovať. Volení zástupcovia zvyčajne nemajú problém nájsť takýto výdavok. Obzvlášť nie pred voľbami.

 

Neprehliadnite

Banky ťahajú v tejto argumentácii za kratší koniec. Majú práve ony ľuďom s nízkymi penziami povedať, že si nezaslúžia viac peňazí? 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Editoriál

Tagy banky

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.