Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prešpikovaná atrakciami. Záhrada Afriky je úplne na juhu

02.11.2019, 05:00 | Jarmila Horváthová | © 2019 News and Media Holding

Keď sme si minulý rok vyberali termín na cestu do Kapského Mesta, začiatok novembra sa nám zdal optimálny. Uniknúť z nevľúdnosti sychravej európskej neskorej jesene do začínajúceho sa afrického leta, keď teploty ešte nedosahujú 30 stupňov... Čo môže byť lepšie? Teda aspoň tak sme si to predstavovali. Ale človek mieni a príroda mení.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Enjoy

Lebo nakoniec bolo začiatkom novembra u nás šestnásť stupňov a na juhu Afriky – o stupeň teplejšie... Kým sme prišli, bolo vraj 37, čo bolo na začiatok leta rovnako nezvyčajné. Podobne ako pád a zotrvávanie na teplotách pod 20 stupňov, keďže bežných je v tomto období tak okolo 25 – 26. Neustále diskutované zmeny klímy asi môžu mať rôzne podoby.

Mesto ako kokteil farieb kože

Človek, ktorý už predtým v Afrike bol a príde do Kapského Mesta, je z toho, ako mesto a jeho okolie vyzerajú, v pomykove. Je v Afrike a zároveň to tam nevyzerá ako na „čiernom“ kontinente (ak si teda odmyslíme slumy na predmestí). Samozrejme, samotné mesto je iné než zvyšok krajiny – už len zložením obyvateľstva.

Kým podľa štatistík tvoria až 80 percent obyvateľstva Južnej Afriky Afričania (do roku 1991 oficiálne nazývaní čierni), deväť percent belosi, dve percentá Ázijčania a deväť percent takzvaní farební, alebo po našom a neodborne miešanci, v Kapskom Meste vidíte, že obyvateľstvo je tu oveľa pestrejšie „pomiešané“. Skoro polovicu obyvateľstva tvoria miešanci, až po nich nasledujú Afričania a aj podiel potomkov Európanov je vyšší než v celej Južnej Afrike.

Príprava ochutnávky vínZdroj: Jarmila Horváthová

Aj keď sa vyberiete za hranice mesta, nemáte „africký“ pocit. Napríklad všetka pôda je obrobená, nikde sme ju nevideli ležať ladom. Buď sú všade pastviny, alebo polia. Pripadáte si, akoby ste jazdili v obrovskej záhrade, a keď sa začnete zaujímať o miestne poľnohospodárstvo, dočítate sa, že krajina je tretím najväčším exportérom poľnohospodárskych produktov na svete.

Stolovú horu si treba zaslúžiť

Kapské Mesto mnoho bedekrov považuje za jedno z

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Enjoy

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.