Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Allianz v ťažkom roku obhájil víťazstvo

06.11.2019, 09:30 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

Poisťovne na Slovensku musia venovať čoraz viac úsilia zavádzaniu rôznych regulačných pravidiel, ktoré prichádzajú nielen z Bruselu, ale aj zo slovenského parlamentu či z ministerstva financií. V poslednom období sú nútené zároveň zvádzať argumentačnú bitku so slovenskými zákonodarcami. Minulý rok riešili s ministerstvom financií poistnú daň. Keď sa všetko utriaslo a parlament schválil osempercentnú daň z neživotného poistenia, prišlo koncoročné prekvapenie z finančnej správy. Tá na svojom webe zverejnila metodický pokyn, podľa ktorého majú poisťovne túto daň platiť aj z doplnkových poistení k životnému poisteniu.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

TREND TOP 2019

Poisťovacie domy preto spustili ďalšie kolo rokovaní s rezortom financií. Zdôrazňovali, že táto povinnosť by poškodila celé odvetvie. Na rozdiel od neživotných poistiek pri životných nemôžu klientom zvýšiť poistné. A tak by novú daň museli zaplatiť poisťovne z vlastných peňazí, s čím pri kalkulácii poistného nerátali. Mnohé z nich mali zároveň problém vyčísliť, aká časť poistného smeruje na pripoistenia. Poisťovne nakoniec uspeli a finančná správa upravila metodický pokyn.

Klesajúci zisk

Celý vlaňajšok bol pritom pre poisťovne mimoriadne ťažký. Ich čistý zisk klesol o 1,6 percenta, na 176 miliónov eur. Pád profitu bude pravdepodobne pokračovať. Znížila sa aj stabilita sektora, keď kapitálová požiadavka na solventnosť dosiahla 187 percent. V roku 2017 bola viac ako 200 percent. Všetky poisťovne sa však držali nad kľúčovou úrovňou 100 percent, keď sa rozmedzie solventnosti pohybovalo od 122 do 314 percent.

Poisťovne v minulom roku odviedli štátu na poistnom odvode celkovo 33,6 milióna eur. V tomto roku síce už odvod platiť nemusia, ale nahradila ho daň. Tá sa nevzťahuje len na nové zmluvy, ako to bolo v prípade odvodu, ale aj na tie staršie. Štát tak zinkasuje ešte vyššiu sumu než vlani. Tohtoročný rozpočet počíta s výnosom 73,6 milióna eur z dane z poistenia.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND TOP 2019

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.