Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kvalitné fakulty sú aj na Slovensku. Nájsť ich je však problém

Kam na vysokú školu? Túto otázku si tento rok položí takmer 20-tisíc maturantov. Slovensko dlhodobo trpí tým, že množstvo stredoškolákov odchádza za vzdelaním do zahraničia, najmä do Českej republiky. Po skončení školy si tam nájdu prácu a do rodnej krajiny sa už nevrátia. Odborníci pritom upozorňujú na skutočnosť, že Slovensko je po Luxembursku krajinou s najvyšším podielom zahraničných vysokoškolákov v celej Európskej únii.

09.11.2019, 19:00 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 8

Ako dôvody odchodu za vzdelaním do cudziny uvádzajú študenti najmä vyššiu kvalitu vzdelania a škôl v zahraničí, lepší prístup učiteľov či väčšie prepojenie s praxou na českých, britských, nemeckých a iných cudzokrajných univerzitách.

Neprehliadnite

Lenže aj na Slovensku je možné nájsť kvalitné pedagogické a vedecké tímy, ktoré dokážu svojim študentom poskytnúť prvotriedne vzdelanie, skvelý základ na uplatnenie na trhu práce či prémiové karty do ďalšej vedeckej kariéry. Problém nastane, keď sa váhajúci stredoškolák rozhodne zistiť, ktoré sú to. „Kvalitných údajov o vysokých školách je veľmi málo a uchádzač, ktorý sa rozhoduje o ďalšej vzdelávacej ceste, ťahá v tomto smere za kratší koniec,“ podčiarkuje analytik think-tanku Ineko Peter Klátik.

1 400 možností

Na Slovensku ponúka viac ako sto fakúlt vyše štyritisíc študijných programov, z toho pre budúcich bakalárov v dennej forme štúdia ich je takmer 1 400. Ako si z nich vybrať tie kvalitné? 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 8

Rubrika Použi rozum

Tagy školstvo, trh práce, vysoké školy, vzdelávanie