Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kvalitné fakulty sú aj na Slovensku. Nájsť ich je však problém

09.11.2019 | Tomáš Nejedlý

Diskusia (8 reakcií) Pravidlá diskusie

10.11.2019 | Roman Kanala

Na SVŠT v Bratislave je vraj školné nejakých 2 tisíc eur na semester. Za prijatie sa platí 20, 40 alebo 80 eur.
https://www.stuba.s...

Na Ecole polytechnique fédérale v Lausanne (EPFL) je zápisné pre cudzincov 150 Frs a školné 710 Frs na semester. https://www.epfl.ch...

Na Univerzite v Ženeve zahraniční študenti platia 650 Frs na semester. Len miestni daňoví poplatníci platia 65 Frs na semester, lebo školu už fihancujú zo svojich daní. Obe školy sú na 50-70. mieste v svetových rebríčkoch.

Na Eidgenössische Technische Hochschule (ETH) - Federálna vysoká škola technická v Zurichu saplatí 660 Frs na semester. Škola je v prvej desiatke svetových univerzít, a ani sa nevolá univerzitou.
https://ethz.ch/en/...

Načo by niekto šiel na predraženú vidiecku školu v zaprdenej Bratislave? Lacné ubytovanie, dobré pivo, pekné a lacné dievčatá, to áno, ale škola pod psa. A všetky ostatné ešte horšie.

10.11.2019 | youri

to zalezi na tom. Uz tam u vas mate aj povinne kurzy o tom, ako je biely heterosexualny muz povodcom vsetkeho zla na svete, ako na spickovych univerzitach v USA? Alebo ste tam este prilis zaprdeni a tento progres k vam pride az o par rokov?
Zabudol si uviest, ake su mesacne naklady na zivot v Lausanne, Zeneve a Zurichu. Vies, aby sme vedeli, kolko nadcasov budu musiet rodicia studenta odrobit pri pase vo VW, aby ho mohli poslat na lacnu univerzitu do Svajciny.

10.11.2019 | rosma

Asi zo Kanala mentálne nepochopí :-( Bezprizorný narcis bez rodiny a zázemia vie iba nenávidieť všetko slovenské a svojou negatívnou energiou iba otravuje každú diskusiu. Podľa mňa by potreboval buď nejakú dobrú ženu do postele, alebo pomoc psychiatra.

10.11.2019 | Darija

V prípade, že sa slovenskí jednotlivci dokážu presadiť v moderných ekonomikách a ešte k tomu sú schopní zostať voči svojej rodnej krajine dlhodobo angažovaný, nepovažujem to, narozdiel od Vás, za negatívum a už vôbec nie za dôvod pre osobné invektívy.

10.11.2019 | youri

ako presne je Kanala angazovany? Teda okrem toho jeho trapneho blogu na Etrende, na ktorom uverejnuje tie svoje copy-paste clanky, a kde Slovensko inak ako Zlodejskom ani nenazve?

Ja poznam aspon tucet ludi, ktori sa presadili v zapadnych firmach, nemocniciach a pod. s diplomom z "predrazenej vidieckej skoly v zaprdenej Bratislave".

Keby som si mal tipnut, povedal by som, ze Kanala je luzer, ktory si svojim blogom riesi svoje zivote mindraky. A ze to robi na Zlodejsku (na webe vlastnenom ludmi, ktori su hlavnym dovodom, preco vobec pouzivat pojem Zlodejsko, ironia, ktora mu ale ocividne uplne unika) a nie tam, kde je, mi hovori o tom, ze tam s nim ludia asi moc do cinenia mat nechcu. Ale nevadi pre podobnych luzrov je velka ryba v malom rybniku, uz len tym, ze si (ako doslova kdekto) nasiel pracu za hranicami. Vobec by som sa nedivil, keby tam v tom Svajciarsku nemal ani jedneho kolegu, ktory by s nim bol ochotny zajst sem tam na pivo.

Mimochodom, Slovensko je moderna ekonomika.

10.11.2019 | Darija

Nesúďte, lebo sám budete súdený ;) pekný deň

11.11.2019 | RuiDaCosta

Pekny prehlad. Dik. Kolko potrebuje student vo Svajci na byvanie a stravu?

11.11.2019 | rosma

Keďže vo Švajčiarsku je dražoba ako na Islande a Nórsku, je tá krajina pre našich študentov vo väčšom merítku nepoužiteľná. A ani nie je v EU.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.