Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mestá by mali investovať nielen do smart riešení, ale aj do ľudí

Digitálne technológie treba vedieť rozumne prepojiť. Mesto sa nestane smart vďaka lavičke so solárnym panelom či s nabíjačkou alebo elektromobilu pre mestskú políciu.

06.11.2019, 09:30 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Mestá a obce na Slovensku v posledných rokoch budujú cyklotrasy, nakupujú elektrické autá, zakladajú verejné wi-fi zóny a vysádzajú stromy na betónových námestiach. Píšu aj projekty na zatepľovanie budov a chcú na nich mať zelené strechy. Problém je, že medzi sebou na projektoch nespolupracujú a samy nemajú dostatok kvalifikovaných ľudí, aby smart riešenia posúvali dopredu.

Financie pritom nie sú až taký problém. Podporiť smart riešenia by mali peniaze z eurofondov, najmä dotácie z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Pomôcť môžu aj nórske fondy, ktoré sú zamerané na riešenie klimatických zmien.

„Mestá môžu využívať rôzne postupy, ale mali by byť šité na mieru. Opatrenia by mali odzrkadľovať skutočné problémy v mestách,“ vysvetľuje Martin Haluš, riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) pri ministerstve životného prostredia.

Neprehliadnite

Môžu napríklad zaviesť nízko emisné zóny alebo poplatok za vstup do mesta pre „špinavé“ autá vrátane nákladnej dopravy. Dá sa začať s prísnejšou parkovacou politikou alebo poskytovaním výhod obyvateľom bez áut.

„Takéto opatrenia by sa mali doplniť o výstavbu infraštruktúry vrátane záchytných parkovísk, cyklotrás a zvyšovania kvality ponúkaných služieb,“ dodáva M. Haluš.

Čo je smart a udržateľné?

Mestá zvyčajne nevnímajú smart riešenia len cez technológie a trh predajcov rôznych systémov. Pre Trenčín je napríklad smart city konceptom rozumných riešení, rozhodnutí a správy vecí verejných.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy mestá, samospráva, smart city

Diskusia (0 reakcií)