Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Politici klamú telom, lepšie je slovné karate

08.11.2019, 08:00 | Katarína Dobrovodská | © 2019 News and Media Holding

Nedeľné diskusné relácie sú v plnom prúde, Vianoce a voľby predo dvermi. Národ sleduje už zvolených či na zvolenie čakajúcich adeptov, ako sa snažia každého presvedčiť o svojej pravde.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Enjoy

Na prvý pohľad sa môže zdať, že odkedy sa začali vysielať diskusné relácie, úroveň komunikácie diskutujúcich, väčšinou politikov, sa zlepšila. Poslanci aj ministri, primátori či predsedovia predstavenstiev a členovia dozorných rád štátnych aj pološtátnych podnikov sa naučili, ako vystupovať na verejnosti, aby zaujali a pôsobili inteligentným dojmom.

Neprehliadnite

Používajú množstvo cudzích slov, ktoré akoby ich reč obohacovali, vedia, kde urobiť dramatickú pauzu, použiť gesto, snažia sa byť k partnerom naoko úctiví. Táto potemkinovská komunikácia je však len pekne vyzdobená škrupina. Pod povrchom elitám Slovenskej republiky často nejde o vec, o vyriešenie situácie, nájdenie spoločných bodov, na ktorých sa dá stavať budúca spolupráca. Ich motívy a následne aj reč sú veľmi vzdialené od pravidiel karate.

Pravidlá sú jasné

Spory a konflikty sú nočnou morou zamestnancov aj šéfov. Hádka s kolegom aj pohovor na personálnom oddelení či napätá atmosféra na pracovisku vyvolávajú stres. Výsledok riešenia býva žalostný a situácia sa ešte väčšmi komplikuje. V podobných chvíľach sa ťažko hľadá adekvátny prístup alebo slovné spojenia, ktoré by pomohli veci zvládať bez problémov a ktoré by viedli k riešeniu vyhovujúcemu všetkým stranám.

Keby sme postupovali aspoň sčasti ako v karate, veľa vecí by sa pohlo dopredu. Karate má totiž jasné pravidlá a všetci karatisti ich dodržiavajú. Základ je vzájomná úcta – tou sa všetko začína aj končí. Potom je tu zásada nikdy neútočiť ako prvý či pravidlo najskôr spoznať seba, až potom druhú stranu. Karatisti svoje kroky prispôsobujú tomu, čo sa okolo nich deje, kam sa hýbe partner. Nikdy sa nesnažia vyhrať, ale robia všetko pre to, aby neprehrali. Karate je pomocníkom spravodlivosti a výsledok akcie závisí od toho, ako si človek poradí s vlastnou slabosťou a silou.

Ázijské bojové umenie skrátka obsahuje pravidlá, s ktorými sa všetky extrémne ťažké situácie dajú zvládnuť spôsobom win-win. Metódu krízovej komunikácie v duchu karate rozvinula profesorka Annette Scheibová z nemeckého Königswinteru, ktorá sa zaoberá personálnym poradenstvom a koučingom. Slovenka Miriam Štolfová z Liptovského Jána zasa vyvinula komunikačnú metódu pre dospelých, pomocou ktorej sa prostredníctvom kreatívneho prístupu rovnako dajú zvládať stresové situácie v práci aj v bežnom živote.

Spoznajte sami seba

Vďaka tomuto rýchlemu testu sa o sebe dozviete viac.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Enjoy

Tagy HR, životný štýl

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.