Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Titul Banka roka si znovu odnáša Slovenská sporiteľňa

06.11.2019, 09:30 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

Slovenské banky zažili vlani druhý najlepší rok v histórii. Ich čistý zisk medziročne vzrástol o 28 miliónov eur, na celkových 640 miliónov eur. Napriek tomu viacerí manažéri finančných domov nezostali optimisticky naladení. K vyšším profitom pomohli bankám jednorazové operácie, ktoré sa už nebudú opakovať. Bez nich by už rok 2018 dopadol horšie ako predchádzajúci.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

TREND TOP 2019

Prísnejšie pravidlá centrálnej banky

V ostatných rokoch profitovali peňažné domy predovšetkým z mohutného rastu úverového trhu. Každoročne poskytovali čoraz viac hypoték a napriek tomu, že úroky klesali, dokázali zarábať. Predávali totiž veľké množstvo lacných úverov.

Silný rast zadlženia domácností sa nepáčil Národnej banke Slovenska (NBS), ktorá vlani sprísnila podmienky poskytovania úverov. V poslednom období sa slovenské domácnosti zadlžovali najrýchlejšie spomedzi krajín Európskej únie. Kým v roku 2009 bola zadlženosť domácností na Slovensku druhá najnižšia v strednej a vo východnej Európe, v súčasnosti je najvyššia spomedzi krajín nášho regiónu. Centrálna banka sa obávala, že v prípade zhoršenia ekonomickej situácie môžu mať ľudia, ktorých dlh je vzhľadom na ich príjem vysoký, problémy so splácaním úveru. Vyšší rast nesplácaných pôžičiek by potom mohol ohroziť ekonomiku.

Od júla minulého roku banky nemôžu poskytovať úvery na domy a byty, ktorých výška presahuje 90 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti. NBS obmedzila aj množstvo úverov, ktoré môžu byť vyššie ako 80 percent ceny nehnuteľnosti. A zároveň určila, že celkový dlh žiadateľa o úver nesmie prekročiť osemnásobok jeho ročného príjmu. Nábeh týchto pravidiel bol postupný a poskytovanie úverov sa sprísňovalo až do júla tohto roku.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND TOP 2019

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.