Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Veľký ekonomický experiment Roberta Fica

Ekonómia nie je jadrová fyzika. Je komplikovanejšia. Kým vo fyzike dokážu vedci robiť experimenty izolovaním kritických parametrov, v ekonómii sa iba domnievajú, ktorý parameter má aký výsledný efekt. Fyzika sa posúva dopredu, no ekonómia z dôvodu nerealizovateľnosti pokusov v komplexnom svete stagnuje. A tak majú politici možnosť veselo experimentovať bez obáv, že ich počiny skončia rýchlym fiaskom.

11.11.2019, 07:00 | Ronald Ižip | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 21

Žiadnemu politikovi sa nestane to, čo sa stalo americkému fyzikovi Henry K. Daghlianovi v roku 1945. Ten pri skúmaní kritického množstva jadrového materiálu potrebného k nukleárnej reakcii omylom upustil tehličku karbidu volfrámu do blízkosti plutónia. Aby zabránil jadrovému výbuchu holou rukou siahol do silného rádioaktívneho poľa a tehličku odstránil. 26 dní zomieral príšernou smrťou. 

Odstrašujúca Venezuela

Na rozdiel od neho venezuelský diktátor Hugo Chávez nezomrel na následky svojho socialistického experimentu. Keď sa koncom dvadsiateho storočia dostal k moci, produkcia krajiny s najväčšími zásobami ropy na svete dosahovala 3,5 milióna barelov denne. V roku 2007, keď začala cena ropy prudko rásť, chcel získať viac príjmov a priemysel znárodnil.

„Áno znárodňovaniu“ mali na tričkách vytlačené jeho verní, aj keď nevzdelaní zamestnanci, ktorých tam len pred pár rokmi dosadil. Keď H. Chávez zomieral, produkcia ropy bola už o tretinu nižšia. V súčasnosti je nižšia o štyri pätiny. Diktátor na následky svojho experimentu nezomrel, no zomreli naň desaťtisícky Venezuelčanov. Napriek tomu je jeho marxistická junta stále pri moci. Príklad juhoamerickej krajiny ukazuje, že preukázať ekonomické zlyhanie vlády nie je také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 21

Rubrika Téma

Tagy minimálna mzda, Robert Fico