Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zázračnou električkou za hranice

10.11.2019, 10:00 | Luboš Palata

Niekedy môže byť zázrakom obyčajná električka, ktorou si za euro a niečo vyrazíte na zahraničnú dovolenku. Takým zázrakom je električka vo francúzskom Štrasburgu, ktorá ho už viac ako rok spája s nemeckým mestom Kehl na druhej strane Rýna.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika

Názory

Palata Lubos

Na to, aby sa to stalo, museli postaviť niekoľko mostov cez rozvetvenú rieku, jej ramená a prítoky, pretože Štrasburg, to sú také malé alsaské Benátky. Nestalo sa to hneď, ale za šesť rokov, ktoré do Štrasburgu chodievam, sa to podarilo a dnes električka vedie zo vzdialených predmestí mesta cez jeho čarovné stredoveké centrum až k radnici v Kehli.

Nie je to žiadna turistická atrakcia, ale dôležitá spojnica, ktorá umožňuje ľuďom z Francúzska jazdiť na každodenné nákupy či za prácou do lacnejšieho a o čosi viac prosperujúceho Kehlu. A naopak, tamojším Nemcom a Alsasanom (najmä Francúzi hovoria, že to nie je to isté) umožňuje vyraziť si večer či cez víkend do niektorej z mnohých krčiem a podnikov v Štrasburgu či do múzeí, filharmónie alebo na diskotéku.

Pomáha tomu, samozrejme, aj to, že na oboch stranách Rýna sa dnes platí eurom. Ale beztak by som rád vedel, ako si radnice v Kehle a v Štrasburgu medzi sebou prepočítavajú tržby za lístky, náklady na údržbu trate, vozidiel, mzdy šoférov a podobne.

Neprehliadnite

Električka neprestala cez hranicu jazdiť ani v najčernejšie dni Štrasburgu, keď pred minulými Vianocami 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Názory

Tagy Denník Stredoeurópana

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.