Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Šéf slovenskej Mensy: Inteligentný človek vás môže rýchlo uraziť

16.11.2019, 19:00 | Adrián Berecz | © 2019 News and Media Holding

Bystrý intelekt sa príťažlivosťou vyrovná pohľadu na vyšportované telo. Bežní „smrteľníci“ si jedincov s vysokým IQ stereotypne predstavujú ako ľudí s okuliarmi, ktorí milujú matematiku, sú zahrabaní v knihách a hrajú nekonečné partie šachu. Čo znamená byť nadpriemerne inteligentný a čo so sebou vysoká inteligencia prináša, vysvetľuje Andrej Aleksiev, predseda organizácie Mensa na Slovensku, ktorá združuje ľudí s nadpriemerným IQ.

 • Tlačiť
 • 24

Rubrika

Použi rozum

Hovorí sa, že ľudia s vysokým IQ sú v reálnom živote nepraktickí. Poradia si s ťažkými rovnicami, ale nedokážu poskladať skriňu z Ikey.

Áno, do určitej miery to odráža realitu. Je to preto, že ľudia s nadpriemerným IQ majú iné životné priority. Praktické veci môžu pre nich predstavovať prekážku alebo jednoducho nepovažujú za potrebné venovať sa im a venujú sa radšej iným činnostiam. Samozrejme, výnimka potvrdzuje pravidlo. Nájde sa aj množstvo členov bez širšieho vzdelania s bohatou praxou a vysokým IQ.

Neprehliadnite

Čo vlastne inteligencia je?

Mať vysoké IQ znamená vedieť rýchlo a logicky rozmýšľať. Ľudia si logické rozmýšľanie často asociujú s klasickými prírodnými vedami ako matematika či fyzika, preto si hovoria, že keď má niekto vysoké IQ, musí byť dobrým matematikom. To, samozrejme, nemusí byť vždy pravda, niektorí nadpriemerne inteligentní ľudia ju vôbec nemajú radi. Ani IQ testy nie sú založené na matematických vzorcoch, ale na abstraktných maticiach, ktoré sa nedajú porovnať so žiadnou praktickou činnosťou a nevenujú sa znalostiam, ktoré človek získal počas svojho života. Človek pri riešení testov využíva čistú logiku. To umožňuje testovať aj ľudí, ktorí nemajú klasické vzdelanie alebo sú kultúrne odlišní.

S akými problémami sa stretáva človek s vysokou inteligenciou v bežnej spoločnosti najčastejšie?

U neho ide logika do popredia. Logická argumentácia je preňho dôležitejšia ako všetky ostatné ukazovatele a faktory. Nerieši, či niečo má alebo nemá rád, či je to spoločensky akceptovateľné, či to má vyšší význam alebo nie. V tomto bode treba spomenúť emocionálnu

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 24

Rubrika Použi rozum

Tagy inteligencia, Mensa, Použi rozum

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.