Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Šéf slovenskej Mensy: Inteligentný človek vás môže rýchlo uraziť

16.11.2019 | Adrián Berecz

Diskusia (24 reakcií) Pravidlá diskusie

17.11.2019 | Paninaro

Ja by som povedal, ze ak si myslis ze si taky chytry ze sa musis zdruzovat s inymi rovnako vymakane chytrymi ludmi, ciste len ma zaklade toho, ze ste vsetci tak brutalne chytri, tak asi az taky chytry nebudes.

17.11.2019 | mam_rad_jablka

Má to význam. Komunikácia neviazne, ale viac iskrí, je viac vzájomného pochopenia. Veď v článku písali, že na týchto ľudí viac platí argumentačná logika a menej ide o empatiu. Človeka takáto priama komunikácia rýchlo urazí aj keď nebola myslená zle.

Ak má niekto 130 a rozpráva s niekým kto má 100, je to pravdepodobne podobný pocit, ako keď má niekto 100 a rozpráva s niekym kto má 80. Možno menej frustrujúce, lebo ľudí s IQ 100 je nepomerne najviac a teda spoločnosť je navyknutá na tento spôsob premýšľania a komunikácie.

17.11.2019 | martin33

Tak, tak ... ked napriklad niekto zacne rozpravat o takej blbosti ako je sport, tak je to naozaj unavne a frustrujuce. Nastastie, na pivo chodim len s podobne "postihnutymi" kamaratmi a tak sa rozpravame o pocitacoch, elektronike, vede, technike, historii, geopolitickej situacii a podobnych, daleko zaujimavejsich temach.

17.11.2019 | Kiskáčik

Martin povedz im celú pravdu. My na pivo nechodíme, my si nakúpime pivo v plastových fľašiach, doma si ho otvoríme a kecáme cez Skype. A ešte aj ušetríme :))). Tie naše debaty o počítačoch milujem. Niekedy o hocakom softweri vieme debatovať aj 12 hodín.
P.S. Viem, že keď sa odmlčíš, vždy prepneš na shemale porno a masturbuješ. Ale vôbec mi to nevadí, ty čertík :))))))))))))))

17.11.2019 | Erik1820

A čo chytrý a chorý zároveň, alebo s nespravnou motiváciou. Na súdoch napr sedia chytrí ľudia a ako to vyzerá.

17.11.2019 | mam_rad_jablka

Na súdoch na strane sudcov? No tak to je už na zamyslenie, prečo to spoločnosť tolerujeme. Ako vraví Harabin, všetko podľa práva (a bez morálky). Určite by sme mali viac žiadať okrem odborneh kvalifikácie aj morálnu integritu.

17.11.2019 | Roman Kanala

Zbastardený je celý legislatívny reťazec. Od tvorby zákonov po ich aplikáciu, alebo niekedy dokonca ich nerešpektovanie súdmi. Ale k tomu netreba veľa fištrónu, stačia psychopatické sklony a obsencia morálnych zábran. Zákon, ktorý nie je postavený na morálke, je nanič, lebo postráda esenciu spravodlivosti.
https://blog.etrend...

Na Švajčiarsku po švajčiarsky sú zákony postavené na "všeobecných princípoch", ktoré zabezpečujú súlad zákonov s etikou a morálkou, s tradíciami a obyčajmi. Veľká časť švajčiarskeho zdroja práva nie je kodifikovaná, lebo to ani nie je potrebné. Zákon sa tak nestane nástrojom nemorálneho útlaku, lebo nemôže.
https://blog.etrend...

Ale späť k téme. Inteligentné dieťa je často odsúdené k samote, lebo futbal ho nudí a tajne fajčiť na záchode nie je vzrúšo. Školy pre mimoriadne nadané deti v socíku neexistovali, dnes sú zamorené deckami zbohatlíkov, ktorí majú na to. Na Zlodejsku je všetko na predaj.

17.11.2019 | @@@

a kto ma moralku ?...ked kapitalizmus doslovne podporuje nemoralnosť !!!!!

ked si pri švajčiarsku tvrdiš že tam nenajdeme nemoralnych ludi alebo firmy ...ale od jedneho znamenho viem ktory tam pracoval niekde v polnohospodarstve že napriklad nemali ani WC ....takže chceš stale tvrdiť že švajčiari su vždy a vždy moralny ??? (a to som vybral len jednu veci tych veci tam bolo viac ) ....alebo si moralku vysvteluješ po svojom tak ako si ju vysvetluju mnohe media

o nemoralnych firmach manažerov a podniaktelov na slovensku to by bolo na dlhe pisanie takže sa o tom ani nebudem zmienovať

17.11.2019 | Roman Kanala

Super príspevok do diskusie o mentálnych schopnostiach a ich dôsledkoch.

17.11.2019 | @@@

medzi IQ a moralkou nie je žiadna spojitosť ...neznamena to že ak bude mať niekto vysoke IQ bude aj viac moralny .... dokonca to može byť tak že medzi ludmi z vysokym IQ može byť viac nemoralnych ludi ako v bežnej populacii


aby som doplnil ...v podstate su všetci ludia nemoralny ....rozdiel medzi ludmi je len ten že niekto je viac nemoralny a iny menej .....tak ako v pripade chamtivcov niktory su viac iny menej ....to ale neznamena žeby väčšina ludi bola moralna alebo nechamtiva praveže naopak je len malo ludi ktory su skutočne moralny a nechamtivy

to že niekto o sebe vyhlasuje že je moralny a nechmativy ešte nič neznamena lebo dôležite nie je to čo danny človek hovori ale či aj tak kona .....

17.11.2019 | mam_rad_jablka

To je už otázka ako vysoko máš nastavený morálny štandard. Úplne čisté sú len deti po narodení. Väčšinovo sa dá ľuďom veriť. V práci si môžem nechať peňaženku medzi kolegami a cudzí ľudia mi ešte neporadili zle, keď som sa pýtal na cestu.

Pre mňa je napríklad ešte akceptovateľné, ak je človek nemorálny do tej miery, že škodí len sebe (napr. nadáva na okolie, na politiku, nenávidí všetko odlišné... ale nič so sebou nerobí, neposúva sa, ostáva na úrovni sťažovania sa, neprináša spoločnosti benefit svojou prácou a angažovanosťou).

Alebo napr. akceptujem nemorálnosť, že človek dá radšej na zvieratká do útulku ako starým ľuďom alebo na ubytovňu pre bezdomovcov. Mne sa to páčiť nemusím, ale zase na druhej strane neškodí to spoločnosti a spoločnosť sa s tým vie vysporiadať cez príspevky ďalších jej členov. Ak to tomu človeku dáva pocit altruizmu, potom z to z neho robí to lepšieho občana.

Ako si povedal, všade sú nemorálni ľudia. Niekto viac, niekto menej, Inteligentnejší ľudia vedia vyfabulovať hodnovernejšie klamstvo. Menej inteligentni zase volia pred ľstivými plánmi priamo fyzické násilie na druhom.

Nemorálne je aj nič nerobiť ak zachytím nemorálne správanie. Tu bola výzva na súdcov, žeby v sebe zmobilizovali morálku a ohradili sa voči nečestným sudcom. Takže už len to, že vyšli desaťtisíce Slovákov po vražde Kuciaka do ulíc je odrazom, že so Slovenskom to nie je až také zlé.

17.11.2019 | @@@

v praci si možeš nechať penaženu preto tak lebo všetci vedia že keby ti ju niekto ukradne tak podozrenie padne stale len na niekoho z nich .... čo sa tyka pytal sa na cestu toto je pre mnohych ludi irelevantne takže to neriešia ..... strata moralky je často vtedy ked človek može mať z niečoho osobny prospech na ukor niekoho ineho ale pri tom že sa niekoho cudzieho opytam na cestu tak nikto z tych dvoch neziskava naviac čiže osobny propsech je nula

čo sa tyka sudcov otazka ale je či su zakony robene čisto moralne alebo su zakony robene len pre zakony ...lebo ked je zakon robeny len pre zakon a sudca ho musi dodržiavať bez ohladu na nemoralnosť potom nič ine mu ani neostava a on sa tiež len musi zmieriť s tym že ide len o zakon nie o moralku

politici ale nevytvaraju zakony pre moralku ale častokrat len pre zakon čiže aby sa to držiavalo takže do toho by som moralku netahal lebo v tom ani jedna ani druha strana nebola lepšia

mala ukažka nedavno ohladom zatvorene obchody v štatny sviatok ...štat v tom nemusel urobiť nič čiže to ako prehlasovala opozicia ale na druhej strane sa to nemoralne zneuživalo firmami a podnikatelmi a prave toto nikto ani opozicia neriešil a ani riešiť nechceli takže nakoniec cele to skončilo len v ramci zakona ...... keby to podnikatelia nezneuživali tak žiaden zakon o zakaze prace v obchodoch v štatny sviatok by nemusel byť ...to iste napriklad plati aj o minimalnej mzde keby ju nezneuživali tak by štat nemusel nič v tom nariadovať a tym padom ani nemusel určovať minimalku ale tym padom že vždy sa najdu taki čo nemoralne zneuživaju veci system a všetko čo sa len da tym padom samotny štat musi zasiahnuť

alebo si to niektory predstavuju ako?....že štat bude stať iba na strane najsilnejšich a ti ostatny nech sa prispôsobia ????.....a tu plati čo pišem často v inych diskusiach ked masy ludi nemaju čo stratiť .................

17.11.2019 | Darija

Mám v tejto oblasti dostatok skúseností. Brat dosiahol na základe iq testov metodikou mensa - genius score. Pracovne je úzko špecializovaný, všetko v živote má naplánované, je všeobecne zručný a má neskutočne vysoké nároky na svoje okolie (už 20 rokov nežije na SVK, občianstvo má britské). Náš rozhovor trvá v priemere 2 minúty, pretože všetko podstatné vie zhrnúť do jednoznačných záverov. Balast, ktorým ľudia zvyknúť okoreniť vzájomnú komunikáciu, je neakceptovateľný. Balast má hodnotu, ktorú jeho podvedomie logicky a okamžite prepočíta na stratu času, aktivít, peňazí a neviem čoho všetkého ešte.

Na druhej strane, v rozhodujúcich chvíľach, sa mu zíde aj môj názor. Nikdy to síce neprizná, ale viem to na základe jeho už zrealizovaných rozhodnutí. Musela som sa naučiť akceptovať ho, taký aký je (aj on mňa ;). Aj to, že náš posledný “rozhovor” trval až 16 sekúnd...

17.11.2019 | martin33

16 sekund, to je ako priemerna dlzka mojho telefonatu :-) Mna mobilni operatori radi nemaju, mesacne pretelefonujem vacsinou menej ako 1 euro.
Inak ak ma brat vsetko v zivote naplanovane, bude asi INTJ:
https://www.16perso...

17.11.2019 | Darija

Ďakujem za link. V podstate sedí. Zaujímavé z môjho pohľadu je to, že všetko čo si naplánuje, nevynímajúc súkromný život, splní. Možno je to tým, že jeho softvér plánuje len do tej miery, ktorá je vyhodnotená s najvyššou pravdepodobnosťou ako zrealizovateľná. Následne nemusí riešiť emocionálne disproporcie z nesprávnych rozhodnutí. Tomu sa zrejme ten jeho softvér bráni ako čert kríža.

A áno. S tými pár sekundovým telefonátmi ste ojedinele rovnakí. Žiadna redundancia. Ja ten čas kontrolujem len pre zaujímavosť. Či náhodou nebude nejaký rekord ;) Páči sa mi to, aj keď ma ide častokrát doslova poraziť.

19.11.2019 | martin33

Ja som skor INTP a teda mi vsetky plany nevychadzaju, uz len z toho dovodu, ze castokrat nie su (zatial) fyzikalne realizovatelne :-)
https://www.16perso...
Ale suhlasim, ze emocie su "virus" a treba nasadit kvalitny "antivir", aby "nerozhadzali system".

17.11.2019 | @@@

myslim že je to individualne .....

17.11.2019 | Darija

Je to tak. Hovoríme o cca 2% populácie.

19.11.2019 | chr

Má to aj druhú stránku o ktorej sa nehovorí . Volá sa samota . A samota veľakrát aj bolí. Poznám zz vlastnej skúsenosti.

19.11.2019 | martin33

To je individualne, existuju ludia, co nedokazu vydrzat 5 minut sami a existuju aj taki, co si osamote "dobijaju baterky".

19.11.2019 | chr

Nie je to o takejto samote . Je to o samote medzi ľudmi. Táto ti baterky nikdy nenabije. Je to len neustále hľadanie niekoho kto vyhovuje tvojim predstavám a ktorého väčšinou nikdy nenájdeš a uteka ti čas . Zrazu máš 50 a viac a nič. Žiadna rodina , takmer žiadny priatelia , len práca , cetovanie a nekonečné čísla. ťažko sa to popisuje . Kto nezažil tak to nepochopí.

19.11.2019 | @@@

je to individualne ...neda sa povedat že sa to tyka vylučne len tychto ludi ....su ludia čo maju priemerne IQ a taktiež maju taki problem ale su ludia čo maju aj vysoke IQ ale maju okolo seba dostatok ludi takže nie su sami .....v tomto pripade by som ani nehovoril že je to vysledkom IQ ale skôr povahy človeka ....lebo su ludia ktory dokažu naviazať kontakty s inymi ludmi ľahko a su ludia ktory naväzuju tažko kontakty bez ohladu na to ake kto ma vysoke IQ

20.11.2019 | chr

...no ja to vidím takto a všetci stýmto "problemom " ktorých poznam, to majú obdobné ( sú asi traja). Ale pravdu máš , že je to individuálne . A možno je tvoj pohľad len pohľad z druhej strany barového pultu. Je to medzi zemou a nebom....

počkáme a uvidíme.

06.03.2020 | ikasiza

Asi nehovoríš o samote ale o osamotení. To je rozdiel.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.