Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Víťazi a porazení novembra ’89

16.11.2019, 12:00 | Ronald Ižip | © 2019 News and Media Holding

Bola to slabá ekonomická výkonnosť za socializmu v 80. rokoch, ktorá bola klincom do truhly socializmu. Ak krajina prestane ekonomicky rásť, hrozia sociálne a politické problémy. Ináč to nemusí byť ani dnes.

 • Tlačiť
 • 18

Rubrika

Názory

Každá zmena je bolestivá. Dokonca aj tá k lepšiemu. Hovoriť by o tom mohli luddisti, ktorí začiatkom 19. storočia vypaľovali textilné továrne v Anglicku. Zo strachu o stratu zamestnania ničili tkáčske stoje, ktoré ich prácu nahrádzali. Na príchod prvej priemyselnej revolúcie reagovali sabotážou. Dnes to môže znieť úsmevne, no odpor voči pokroku je vo väčšej či v menšej miere prítomný pri každej modernizácii. Zvyšovanie efektivity a produktivity vždy niekoho bolí.

Schvaľujete demokraciu a trhovú ekonomiku?Zdroj: Pew Research Center

Podobne bolestivou zmenou bol aj prechod od socializmu k demokracii. Podľa prieskumu Pew Research vyše sedemdesiat percent Slovákov súhlasí s demokraciou a trhovou ekonomikou. Vyše dvadsať percent je však proti. Pätina Slovákov by si želala návrat k istotám socializmu, nech boli akékoľvek. Pre nich bol november ’89 prehrou. Dáta pritom ukazujú jasne: v roku 1991 bolo so svojou situáciou spokojných iba 13 percent Slovákov. Dnes je to takmer polovica. Napriek tomu až 38 percent občanov Slovenska si myslí, že ich ekonomická situácia je horšia ako za socializmu. Alarmujúce číslo.

Zlepšila sa ekonomická situácia od komunizmu?Zdroj: Pew Research Center

Veľké rozdiely vo vnímaní socializmu neexistujú iba v rámci Slovenska, ale aj bývalých socialistických krajín. Väčšina obyvateľstva Ruska, Ukrajiny či Bulharska vidí svoju ekonomickú situáciu ako horšiu. Na opačnom konci spektra leží Poľsko, kde svoj ekonomický stav vníma horšie menej ako desať percent populácie. Poliaci sú veľkí víťazi pádu socializmu. Nie je to nič prekvapujúce – poľský HDP na hlavu vzrástol od revolúcie najviac zo všetkých krajín strednej Európy.

Asi najsilnejší odkaz prieskumu poskytuje vzťah medzi spokojnosťou života a HDP na hlavu. Existuje totižto extrémne silná korelácia medzi tým, aká bohatá krajina je, a tým, akí spokojní sú jej obyvatelia. Nečudo, že najspokojnejší sú Holanďania, Švédi či Nemci a najmenej spokojní so svojím životom sú Ukrajinci a Rusi.

Neprehliadnite

Tento vzťah je silným mementom aj pre hospodársku politiku. Sociálne zameraná politika sama osebe ľudí šťastnými nespraví. Jediným spôsobom, ako spraviť ľudí šťastnými, je prorastová politika, ktorá zvyšuje životnú úroveň. Aj napriek tomu, že pri veľkých, hoc pozitívnych zmenách, mnohí z nich prídu o prácu. Spoločnosť ako celok však jednoznačne získava.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 45/2019. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 18

Rubrika Názory

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.