Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vyššie zhodnotenie ako v banke nie je zadarmo. Musíte zariskovať

Nízke úrokové sadzby tešia dlžníkov, ktorí platia výrazne nižšie splátky ako pred pár rokmi, no zároveň trápia vkladateľov. Väčšina bánk im aj pri dlhšej viazanosti ponúka na termínovaných vkladoch úrok blízky nule.

15.11.2019, 07:00 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 7

Podľa údajov Národnej banky Slovenska priemerná úroková sadzba z nových vkladov obyvateľstva v septembri dosiahla 0,06 percenta. Ak by si niekto vložil do banky pri tejto sadzbe 1 000 eur na jeden rok, zarobil by šesť centov. Z toho by mu banka ešte strhla daň, takže jeho čisté zhodnotenie by dosiahlo päť centov.

Neprehliadnite

Úroky v bankách výrazne zaostávajú aj za infláciou. Tá v septembri dosiahla 2,9 percenta. To znamená, že ak niekto vloží do banky úspory a po roku ich vyberie, spolu s vyplateným úrokom si za svoje peniaze bude môcť dovoliť kúpiť menej tovaru a služieb, ako keby peniaze minul hneď teraz. Kto chce zarobiť viac, ako núkajú banky, musí opustiť zónu istoty, ktorú zaručujú klasické vklady, a začať investovať.

„Medzi najdostupnejšie patria investície do podielových fondov, kde sa dá vstúpiť už s nižšou sumou, nie je obmedzená likvidita a investícia sa dá prispôsobiť rizikovému profilu klienta. Pri vysokých sumách sa dá uvažovať aj o nehnuteľnosti a okrajovo, respektíve doplnkovo, ak je niekto špecialista, tak do alternatívnych investícií, ako sú komodity či umenie. Pre bežného človeka by som však odporúčal pravidelné investovanie do podielových fondov,“ vysvetľuje Miroslav Ovčarik, country manager spoločnosti Amundi na Slovensku.

Za prvý polrok viac ako päťpercentný zisk

Priemerné zhodnotenie v podielových fondoch za prvý polrok dosiahlo 5,1 percenta. Investori si tak výrazne polepšili, keďže za minulý rok skončili v strate 3,5 percenta. Celý minuloročný pokles spôsobil záver roka, keď sa trhy výrazne prepadli, ale už začiatkom tohto roka tieto straty vymazali. Slováci by mohli zarobiť aj výrazne viac ako 5,1 percenta. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 7

Rubrika TREND + Slovenské bankovníctvo

Tagy vklady