Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako dostal mobil vrahov Kuciaka a čo všetko o nás vie štát

Vďaka digitálnej stope, ktorú zanecháva každý vlastník mobilu, policajti dokázali za pár dní vypátrať možných vrahov, zistiť, aké mali auto, a zaznamenať, čomu sa v danom čase venoval okruh podozrivých. Na jednej strane je to obrovský úspech kriminalistiky, ale na strane druhej aj hrozba pre slobodnú spoločnosť. Tajná služba si totiž vedie takzvané telefónne zoznamy. Ku každému telefónnemu číslu má na základe rodného čísla jeho majiteľa priradené všetky ostatné zodpovedajúce informácie.

25.11.2019, 07:01 | Peter Kapitán | © 2019 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 10

Je koniec februára, streda večer. Vonku je pár stupňov nad nulou. Sneh sa síce prednedávnom roztopil, no pôda ešte nestihla celkom preschnúť. Po Veľkej Mači sa už po šiesty raz v priebehu necelého mesiaca pohybujú dve anonymné SIM karty. Lepšie povedané, to, že karty sú anonymné, si myslia ich majitelia.

Zahalený muž, majiteľ jednej z domnelo anonymných SIM kariet, prejde od dedinského futbalového ihriska k domu mladého novinára a jeho snúbenice. Ukryje sa v prítmí a dlhé minúty čaká. Napokon vnikne do domu a ozvú sa tlmené výstrely. O chvíľu neskôr prebehne medzi SIM kartami, ktoré sa vo Veľkej Mači pred februárom 2017 nikdy nepohybovali, krátky telefonát.

Neprehliadnite

Následne sa obe karty spolu odoberú z dediny preč a nikdy sa do nej nevrátia. Dvojnásobný vrah aj jeho šofér si SIM karty zabezpečili od gangu, ktorý sa dlhodobo obchodovaním s takzvanými anonymnými SIM kartami zaoberá. Navyše, kúpili si tlačidlové telefóny, ktoré nie sú vybavené GPS lokátorom. Mysleli si, že takéto zariadenie je v podstate nevystopovateľné. Čoskoro sa ukázalo, ako veľmi sa mýlili.

Kľúčom sú metadáta

Dvojica Roman Marček a Tomáš Szabó, ktorí podľa textu obžaloby v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vystupujú vo vyššie uvedenom príbehu, už viac ako rok sedí vo väzbe. Spolu s ďalšími troma obvinenými, údajnými sprostredkovateľmi Zoltánom Andruskóom, Alenou Zsuzsovou a údajným objednávateľom, mafiánom Marianom Kočnerom čakajú na to, či súd prijme obžalobu a vytýči riadne pojednávanie.

Do veľkej miery je to možné vďaka tomu, že hoci si to človek na prvý pohľad neuvedomuje, existujú možnosti, ako monitorovať jeho pohyb a aktivity, a to dokonca aj spätne. Detailný opis toho, čo sa dialo pred vraždou a krátko po nej, dnes poznáme najmä vďaka telefónnym operátorom a takzvaným metadátam.

„Sú to napríklad údaje o polohe zariadenia, respektíve údaje o sile signálu, z ktorých sa dá vyrátať poloha. Potom sú to dáta o tom, kedy ste s kým telefonovali, kedy ste komu zavolali, či vám ten druhý zdvihol, koľko ste si vymenili esemesiek a podobne,“ vysvetľuje etický hacker a riaditeľ firmy Citadelo Tomáš Zaťko

Čo sú metadáta

Od roku 2014 európsky súdny dvor zakázal plošné zhromažďovanie metadát. Údaje mobilní operátori napriek tomu zbierajú, najmä na účely policajného vyšetrovania. Nearchivujú ich už pol roka, ale spravidla 90 dní. Metadáta sú najmä:

 • poloha mobilného zariadenia, teda SIM karty,
 • počet a dĺžka telefonátov či odoslaných esemesiek,
 • údaje o tom, s kým používateľ telefonuje a komu posiela esemesky,
 • informácie o navštívených webstránkach,
 • IP adresa používateľa.

Hoci ešte v roku 2014 európsky súdny dvor zakázal plošné zhromažďovanie takýchto údajov, v praxi pretrvalo. Operátori dnes metadáta štandardne uchovávajú približne 90 dní. Nedá sa z nich síce vyčítať obsah komunikácie, ale to často ani nie je potrebné.

Ak totiž niekto pozná miesto, na ktorom sa mobilný telefón, respektíve SIM karta, pravidelne nachádza v noci, veľmi pravdepodobne na tom mieste bude majiteľ telefónu bývať. Ak na iné miesto chodí cez pracovný týždeň a trávi tam čas od deviatej do piatej, takmer s istotou sa dá povedať, že na danom mieste človek pracuje.

Ak nejaké telefónne číslo dostáva každý deň desiatky krátkych telefonátov a následne sa s telefonujúcimi na pár sekúnd stretne, veľmi pravdepodobne pôjde o drogového dílera.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 10

Rubrika Téma

Tagy metadáta, súkromie, vražda Jána Kuciaka, vyšetrovanie