Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Firmy úverujú štát. Z neuhradených faktúr môžu DPH získať späť

Mnohí podnikatelia neraz ťahajú za kratší koniec, najmä pokiaľ ide o riadne splácanie ich faktúr a neraz sa tak ocitajú až na konci reťazca. Problém je, ak sú platiteľmi dane z pridanej hodnoty (DPH).

22.11.2019, 08:00 | Zuzana Kullová | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 6

Predstavte si nasledujúcu situáciu. Ste podnikateľ, podnikáte a pri obrate 49 790 eur za 12 predchádzajúcich po sebe idúcich kalendárnych mesiacov sa stanete platiteľom DPH. Odberateľ vám z akýchkoľvek dôvodov za dodaný tovar či službu nezaplatí a vy aj tak musíte štátu odviesť DPH. Tak ho vlastne dotujete a veríte, že raz sa nezaplatených pohľadávok dočkáte. Nie vždy je to tak – a peniaze vám zhltne finančná správa. Hoci domáca legislatíva v tomto prípade výrazne zaostáva, tá európska ukazuje jasný trend.

Problém sú lehoty splatnosti

Platobná disciplína firiem na Slovensku je jedna z najhorších v rámci Európskej únie. Až 35 dní trvá podľa aktuálneho prieskumu skupiny EOS úhrada faktúr na Slovensku. Najkratšiu lehotu splatnosti má Nemecko – 23 dní, Dánsko 24 a Rusko 25 dní. „Lehota splatnosti faktúr je dôležitým ukazovateľom, ktorý napovie, akú mieru dosahuje platobná disciplína v danej krajine,“ upozorňuje Michal Šoltes, konateľ EOS KSI Slovensko.

Neprehliadnite

Veľký nesúlad je medzi momentom úhrady splatnej DPH z dodaných tovarov či služieb a reálnou úhradou od zákazníka. V praxi sa často stáva, že hlavne menší dodávatelia, ktorí obchodujú s veľkými firmami, sú často nútení súhlasiť s lehotou splatnosti viac ako 60 dní a to im spôsobuje veľké problémy s cash flow. Ako pre TREND konštatuje Silvia Hallová, daňová partnerka spoločnosti Grant Thornton, 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Rubrika Ekonomika

Tagy biznis, DPH, podnikanie, pohľadávky