Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ochladenie velí hľadať alternatívne možnosti

Rok 2019 je pre Európsku úniu náročné obdobie z niekoľkých dôvodov. Pripravovaný brexit so stále nejasným scenárom, spomaľovanie svetovej ekonomiky, znížený dopyt po automobiloch, pokračovanie prílevu migrantov a obchodná vojna medzi USA a Čínou vyvolávajú pocit neistoty a podporujú recesný stav.

20.11.2019, 09:34 | Viktória Valachovičová

  • Tlačiť
  • 0

Nemecko je najdôležitejším exportným partnerom strednej Európy. Z krajín Vyšehradskej štvorky (V4) putuje do Nemecka 20 až 30 percent exportu. Zo Slovenska do Nemecka smeruje viac než pätina vývozu, z Maďarska štvrtina a z Česka takmer tretina exportnej produkcie. „Nemecko je najvýznamnejším hospodárskym a obchodným partnerom Slovenska.

Neprehliadnite

Akékoľvek spomalenie jeho ekonomiky pocítime na Slovensku výraznejšie než spomalenie ekonomiky v iných krajinách,“ analyzuje Maroš Stano, hovorca Ministerstva hospodárstva SR. A po úspešnom desaťročí sa Nemecko skutočne dostalo tento rok do recesie. Kým v roku 2017 HDP medziročne vzrástol o 2,5 percenta, v tomto roku októbrová prognóza nemeckého ministerstva hospodárstva a energetiky hovorí o hodnote 0,5 percenta.

„Za normálnych okolností mávame rast exportu na úrovni 5,5 percenta, v roku 2020 predpovedáme pokles o 0,5 percenta,“ odhaduje Eric Schweitzer, prezident Nemeckej obchodnej a priemyselnej komory. V roku 2020 počíta s rastom HDP vo výške pol percenta. Nepriaznivú situáciu zachraňuje relatívne výrazná spotreba nemeckých domácností v stavebníctve a službách, vďaka ktorej vznikajú nové pracovné miesta.

Aj nárast HDP Slovenska klesá. V roku 2018 dosiahol štyri percentá, v tomto roku skončí pravdepodobne na hodnote 2,5 percenta a prognóza na rok 2020 je 2,3 percenta. Maďarský minister financií Mihaly Varga na konferencii o podpore investícií uviedol populárne vyjadrenie o nadväznosti krajín Vyšehradskej štvorky na najväčšiu ekonomiky EÚ: „Ak si Nemecko kýchne, menšie susedné krajiny prechladnú. Je to pravda. Očakávame príchod takéhoto chladného obdobia,“ dodal.

Emisné normy znervózňujú trh

Spomalenie nemeckej ekonomiky je úzko prepojené so situáciou v automobilovom priemysle. Dopyt po osobných autách klesol v roku 2019 aj v dôsledku vyčkávacej taktiky spotrebiteľov, ktorí zvažujú

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Logistika a transport

Diskusia (0 reakcií)