Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Spomalenie zasiahlo dopravcov. Prepravujú výrazne menej

Či sa autodopravcom podarí pozitívnu náladu z minulého roka udržať aj naďalej, je otázne. Do slovenskej autodopravy sa čoraz viac premieta spomaľovanie ekonomiky. Prakticky všetkých hráčov na trhu navyše spája skľučujúci hlad po pracovnej sile. Nemožno vylúčiť, že riešením napokon aspoň čiastočne bude „posadiť“ na voľné šoférske sedadlo robota.

27.11.2019, 07:00 | Vladimír Maťo | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Nákladná doprava má za sebou dobré obdobie. Alebo presnejšie, dobré obdobie má za sebou. Trend posledných piatich rokov, keď objem prepraveného tovaru v Európe rástol, sa môže otočiť v dôsledku spomaľujúcej sa ekonomiky. Slovensko, malý hráč úzko nadviazaný na globálne trhy, pritom vývoj neurčuje, skôr je naň odkázané. Preto nie div, že oči všetkých sa upierajú na Nemecko, ktorého ekonomika už ani neprešľapuje na mieste, ale zostupuje do nižších čísel. Nákladná doprava pritom býva na rane medzi prvými, pretože do tovární, v ktorých sa menej vyrába, sa aj menej dováža a menej sa z nich odváža.

Vlaňajší rast sa zopakovať nemusí

Čísla za minulý rok boli relatívne dobré. Najsilnejším hráčom na poli cestnej nákladnej dopravy sa darilo medziročne zvýšiť tržby. Na čele rebríčka zotrvala vranovská firma STD Donivo podnikateľa Jána Drozda. Najväčšiemu zamestnávateľovi v sektore sa podarilo napriek pomalšiemu medziročnému rastu prekročiť psychologickú hranicu tržieb 90 miliónov eur.

Bezkonkurenčným skokanom roka je slovenská dcéra nemeckej spoločnosti Duvenbeck, ktorá dokázala medziročne zvýšiť tržby o päťdesiat percent, čím sa stala tretím najvýkonnejším autodopravcom v krajine. Na druhú priečku sa vďaka desaťpercentnému medziročnému rastu posunula levická firma Šped-Trans slovenského podnikateľa Jána Ďuriana.

kamiony autodopravca logistikaZdroj: SITA/AP

Či sa však autodopravcom podarí pozitívnu náladu z minulého roka udržať aj naďalej, je otázne. Do slovenskej autodopravy sa čoraz viac premieta spomaľovanie ekonomiky, čo dokazujú aj čísla. Podľa posledných dostupných dát 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Logistika a transport

Tagy doprava, inovácie, kamióny, logistika, vodiči

Diskusia (0 reakcií)