Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zástupca Europolu: Vieme vystopovať mobily, využívame aj snímky satelitov

25.11.2019, 07:00 | Peter Kapitán | © 2019 News and Media Holding

Europol slúži v prvom rade ako spojka medzi policajtmi z jednotlivých európskych krajín. Zástupca organizácie Jari Liukku pre TREND hovorí, že vyšetrovatelia sa musia napriek technologickému pokroku neustále vracať k základnej policajnej práci

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Téma

Jeho hlavnou pridanou hodnotou je podpora vyšetrovania z taktickej a technickej stránky. Inštitúcia výraznou mierou prispela aj k rýchlemu odhaleniu páchateľov vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Riaditeľ odboru závažnej organizovanej kriminality Europolu Jari Liukku pre TREND približuje, ako pomoc nadnárodnej polície v tomto prípade vyzerala.

V rozhovore sa dočítate

 • V akých prípadoch môže Europol vstúpiť do vyšetrovania trestných činov
 • Čo robil Europol v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej
 • Ako technológie vyšetrovateľom pomáhajú a ako im robia prieky
 • Čo je najväčšou hrozbou pre európsku civilizáciu

Pamätáte si okamih, keď ste sa o vražde slovenského novinára dozvedeli?

Áno, spomínam. Bolo to všade v médiách a pomerne krátko nato nás kontaktovali slovenské oficiálne orgány.

Čo ste si o tom pomysleli?

Že to je výnimočný prípad. Našou hlavnou úlohou však je podporovať vyšetrovanie v domovských krajinách tak, ako o to požiadajú národné orgány. Ak sa navyše rozprávame o takýchto prípadoch, musíme konať veľmi intenzívne.

Neprehliadnite

Na základe akých kritérií sa národné orgány rozhodujú, že požiadajú o pomoc Europol?

Náš mandát vyžaduje, aby sa zločin týkal aspoň dvoch členských štátov. Našou úlohou je pomáhať pri vyšetrovaní a poskytovať národným inštitúciám podporu, nemáme žiadnu výkonnú právomoc, to znamená, že nemôžeme predvolávať a vypočúvať svedkov a podobne.

Naša pomoc napriek tomu pokrýva široké spektrum závažnej trestnej činnosti. Čo konkrétne robíme, závisí od prípadu aj od toho, čo žiada členská krajina.

Medzinárodný prvok

V prípade vraždy J. Kuciaka a M. Kušnírovej však zrejme neexistoval žiaden medzinárodný presah.

Nemôžem zachádzať do detailov, lebo prípad ešte nie je ukončený. Ale vždy potrebujeme, aby doň boli zapojené aspoň dve členské krajiny. Inak nemáme mandát na to, aby sme pomáhali a poskytovali podporu. Vec, na ktorú sa pýtate, je dlhodobý proces. Na detaily sa treba pýtať príslušných orgánov na Slovensku.

To znamená, že pri zločinoch, ktoré sa týkajú len jednej krajiny, nemôžete poskytovať podporu?

Nie, náš mandát to nedovoľuje. Keď nejaká vec prichádza do Europolu, v prvom rade musíme zistiť, či sa na ňu vzťahuje náš mandát. Až potom môžeme pomáhať krajinám pri vyšetrovaní.

Znamená to, že ste sa zaoberali napríklad aj stopami, ktoré viedli k talianskemu mafiánovi Antoninovi Vadalovi, ktorý na Slovensku podnikal?

K tomu sa nemôžem vyjadrovať.

Má Europol nejaké výhody v porovnaní s národnými vyšetrovacími orgánmi?

My s členskými štátmi nesúťažíme, my im pomáhame. Preto by som nerád hovoril o tom, akú výhodu máme oproti vyšetrovateľom v jednotlivých štátoch. Závisí to od prípadu, od toho, aké kapacity má členská krajina a akú podporu potrebuje. Kľúčové z nášho pohľadu je zabezpečiť výmenu informácií medzi krajinami.

Tak vieme spojiť rôzne prípady a vyšetrovateľov z rôznych krajín, ktorí si môžu pomôcť. To je dôležitá úloha Europolu.

Popri moderných technológiách je stále potrebné využívať aj klasickú policajnú prácu, takže žiadna technológia nemôže nahradiť tradičné vyšetrovanie

To je vaša jediná pridaná hodnota, že viete sprostredkovať kontakt medzi krajinami?

Pridaná hodnota, ktorú môžeme priniesť, je napríklad to, že vieme zabezpečiť mnoho rôznych postupov a služieb, ktoré nemusia byť dostupné na národnej úrovni. Všetko závisí od toho, čo konkrétna krajina potrebuje. Pomáhať vieme priamo z veliteľstva v Haagu, ale môžeme svojich ľudí vyslať aj do terénu či do konkrétnej krajiny.

Tak to bolo aj v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Zvyčajne sú naši ľudia súčasťou vyšetrovacích tímov. Aj v tomto okamihu mám niekoľko ľudí v rozličných krajinách, ktorí tam pomáhajú pri vyšetrovaní viacerých trestných činov.

Čo znamená, že sú vaši ľudia súčasťou tímov? Pricestujú do krajiny a sú tam v dennom kontakte s vyšetrovateľmi či operatívcami?

Áno, pracujú s národnými vyšetrovateľmi priamo na mieste. Nemajú výkonné právomoci, ale kým to legislatíva v krajinách povoľuje, podporujú členské štáty aj bez výkonného mandátu.

Dáta k podozrivým osobám

V čom poskytoval Europol pomoc pri vyšetrovaní vraždy J. Kuciaka a M. Kušnírovej?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma

Tagy Europol, mobil, satelit, vražda Jána Kuciaka, vyšetrovanie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.