Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tridsať rokov od Nežnej revolúcie pohľadom z Etiópie

23.11.2019, 10:00 | Luboš Palata

V roku 1989 malo Slovensko päť a štvrť milióna obyvateľov. Ak to pôjde dobre a populačná krivka neprestane stúpať, mohlo by mať o dva roky päť a pol milióna ľudí.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Názory

Palata Lubos

Etiópia mala v roku 1989 niečo okolo 48 miliónov obyvateľov, teraz ich má odhadom 110 miliónov a o najbližšie dva roky by sa mohla dostať aj ku sto pätnástim. A hoci Etiópia, pokiaľ ide o rast hrubého domáceho produktu na hlavu, patrí za posledné roky k svetovým rekordmanom, ani tak jej súčasný celkový domáci produkt nedosahuje úroveň Slovenska, ktorý je zhruba sto miliárd dolárov. V Etiópii je to podľa odhadov približne deväťdesiat miliárd dolárov. Pretože v tejto krajine nič iné ​​než odhady zatiaľ nemajú.

Keď sa pred tridsiatym výročím Nežnej revolúcie ocitnete na takom mieste, akým je Addis Abeba, hlavné mesto Etiópie a vlastne celej Afriky, zistíte, že v strede Európy žijete v pokojnom, tridsať rokov sa príliš nemeniacom a priebežne bohatnúcom kútiku sveta. A tiež veľmi slobodnom, fungujúcom a tolerantnom. Súčasný etiópsky premiér Abiy Ahmed, čerstvý nositeľ Nobelovej ceny mieru za ukončenie vojnového stavu s Eritreou, je na etiópskej pomery reformný liberál, ktorý najprv rokuje a až potom vyšle armádu riešiť problémy. Ale aj tak má Etiópia k čomukoľvek, čo v Európe pokladáme za demokraciu, stále veľmi ďaleko. Ono je to v krajine so skoro stovkou národov a národností, ktorej nikdy tak úplne nevládnete celej, dosť zložité.

Aj napriek tomu všetkému urobila Etiópia za posledné roky civilizačný skok dopredu. Dôvodom je aj to, že je slovami jedného európskeho diplomata „miláčikom poskytovateľov humanitárnej pomoci“. A majú nás tu radšej než dravých Číňanov, ktorých peniaze sú v Etiópii vidieť. Na svoju krajinu hrdý Etiópčan už však pochopil, že to od Pekingu vlastne pomoc nie je.

Addis Abeba, vďaka sídlu Africkej únie Ženeva kontinentu, má dnes na hlavných triedach asfalt, pred dokončením je nový terminál letiska. Vznikajú v nej celé štvrte západne vyzerajúcich výškových budov, v ktorých síce občas vypadáva elektrina a netečie voda, ale to je súčasť tunajšieho života. Rovnako ako to, že hneď v susedstve mrakodrapov sú plechové chyže obchodíkov a prístrešia, ktoré by sme my v Európe označili za slum. V krajine, kde sa aj čas meria inak, kde je polnoc pri svitaní a poludnie pri západe slnka, to nikoho neprekvapí.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 46/2019. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Názory

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.