Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Už môžu chystať cedule „Na predaj“. Zlaté časy sa bankám končia

21.11.2019, 07:00 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

Bankový odvod, ktorý mali podľa pôvodných predpokladov finančné inštitúcie v budúcom roku platiť naposledy, chce vláda nielenže predĺžiť na neurčito, navyše ho plánuje v roku 2020 zdvojnásobiť. Banky preto očakávajú výrazné prepady ziskov, viaceré sa môžu dostať do straty.

 • Tlačiť
 • 7

Rubrika

Financie

Ich akcionári môžu začať premýšľať nad tým, či má zmysel ponechať si firmu, ktorá nezarobí ani na svoju prevádzku, respektíve nezarobí na to, aby dokázala zaplatiť štátu všetko, čo od nej požaduje.

Lákadlo pre politikov

Zárobky bánk vyvolávajú u mnohých závisť. Vlani ich čistý zisk dosiahol takmer 640 miliónov eur. Ide o sumu, ktorá láka aj vládu, aby si z nej istú časť ukrojila. Toto pokušenie je o to silnejšie, čím je väčšia diera v štátnom rozpočte. A keďže pred voľbami chce vláda vo veľkom rozdávať, potrebuje vybrať čo najviac peňazí. Takýto zdroj našla v bankách.

„Ak zoberieme Slovensko a rentabilitu vlastného kapitálu, tak hovoríme o 11 percentách. Tak sa zarába pri drogách, pri obchode s bielym mäsom a podobne. A toto majú slovenské banky, 11-percentnú ziskovosť, čo je v podstate neakceptovateľné,“ vyhlásil na tlačovej konferencii predseda Smeru-SD Robert Fico, ktorý navrhol zvýšiť odvod. Slovenské banky síce dosahujú v rámci EÚ nadpriemernú ziskovosť, je to však výrazne menej ako 11 percent.

Neprehliadnite

Zdvojnásobenie bankového odvodu bude znamenať, že finančné domy v roku 2020 zaplatia na odvode približne tristo miliónov eur.

Menšie banky zvyčajne platia na odvode väčšiu časť svojho zisku ako veľké 

Vláda však táto sumu nemôže priamo použiť. Peniaze smerujú na osobitný účet, ktorý je určený na krytie prípadných bankových problémov. Napriek tomu sú tieto prostriedky pre politikov veľmi dôležité. Keďže ide o príjem verejných financií, môžu si rovnakú sumu, ako zaplatia banky na odvode, požičať bez toho, aby to ovplyvnilo deficit.

Pre banky to môže predstavovať obrovský problém. Odvod sa totiž na rozdiel od dane neplatí z dosiahnutého zisku, ale jeho výška sa počíta z vkladov, ktoré banky spravujú. Zaplatiť ho musia aj v prípade, ak skončia v strate. „Odvod je postavený tak, že platí – čím máte menší zisk, tým je jeho váha väčšia. Čím nižší zisk, tým fatálnejšie následky to má na schopnosť udržať biznisový model banky,“ komentuje pre TREND člen prezídia Slovenskej bankovej asociácie (SBA) a generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne Peter Krutil.

Ziskovosť sektora klesá

Kým

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 7

Rubrika Financie

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.