Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Boj o Višňové pokračuje. Zatiaľ ho prehrávajú najmä vodiči

V prvom zo série rozhodnutí medzinárodnej Komisie pre riešenie sporov má povinnosť platiť zatiaľ iba Národná diaľničná spoločnosť (NDS). Vedenie štátnej akciovky je presvedčené, že karta sa ešte obráti. Svoj nárok voči taliansko-slovenskému konzorciu predbežne odhaduje na desiatky miliónov eur.

29.11.2019, 08:00 | Vladimír Maťo | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 9

Ubehol takmer rok od kontrolného výjazdu premiéra Petra Pellegriniho na stavenisko diaľnice Lietavská Lúčka – Dubná Skala pri Žiline. „Pohár trpezlivosti na stavbe tunela už pretiekol,“ povedal vtedy s tým, že robotníkov na projekte je málo a tempo výstavby pomalé. Podľa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) pracovali pri Žiline na prelome rokov len desiatky namiesto stoviek potrebných pracovníkov. „Firmy na Višňovom prestali robiť, lebo im neplatili,“ tvrdí štátna diaľničná akciovka. Taliansko-slovenské konzorcium firiem Salini Impregilo a Dúha, ktoré vyhralo tender na výstavbu úseku, si údajne vlani na jeseň od NDS pýtalo na dokončenie stavby 120 až 160 miliónov eur. Udalosti nabrali rýchly spád a už na jar sa NDS a konzorcium dohodli na ukončení zmluvy.

Neprehliadnite

Keďže každá zo zúčastnených strán videla dôvod meškania výstavby inde, preťať spor majú nezávislí arbitri. Troch členov medzinárodnej komisie zvolili spolu. Jedného navrhla NDS, ďalšieho zhotoviteľ a na treťom sa zhodli.

Prvé rozhodnutie Komisie pre riešenie sporov padlo minulý týždeň v pondelok. Traja experti rozhodovali o prvom z desiatok nárokov. Zhotoviteľ v ňom žiadal 52,6 milióna eur. Komisia mu neprisúdila celú sumu, no nariadila, aby štát taliansko-slovenskému združeniu predbežne zaplatil 7,8 milióna eur. NDS vníma skresanie pôvodnej požiadavky zhotoviteľa z vlaňajšej jesene ako úspech.

Stavebné firmy argumentujú, že jedným zo základných

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 9

Rubrika Podnikanie

Tagy D1, diaľnice, Dúha, NDS, spor, Višňové, Žilina