Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hodina klímy či financií? Prečo sú nové predmety v školách zlý nápad

Taliansko sa v budúcom školskom roku stane prvou krajinou v Európe aj na svete, v ktorej budú predmety o klimatickej zmene a trvalo udržateľnom rozvoji povinnou súčasťou vyučovacích osnov. Nový predmet vychádza z iniciatívy nového talianskeho ministra školstva Lorenza Fioramontiho z Hnutia piatich hviezd.

30.11.2019, 19:00 | Adrián Berecz | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Ten si okrem iného vyslúžil kritiku opozície po tom, čo otvorene podporoval študentov a žiakov, aby vynechali školu a zúčastnili sa na demonštráciách za záchranu svetovej klímy Fridays For Future.

Od nového školského roka v septembri 2020 budú musieť všetky štátne školy vyčleniť 33 hodín ročne, čo je priemerne asi hodina týždenne, otázkam klímy. Podľa talianskeho ministra a bývalého profesora ekonómie na Pretórijskej univezrite v Juhoafrickej republike sa aj mnohé klasické predmety, ako je geografia, matematika a fyzika, budú po novom vyučovať z perspektívy udržateľného rozvoja.

Ako znenávidieť Gretu

Má sa Taliansko stať príkladom a mali by podobné povinné hodiny, ktoré by reflektovali aktuálne dianie vo svete, vznikať v školách po celej Európe? „Hodnotím pozitívne, že je dnes taký záujem o životné prostredie. Ale posledné, čo by som chcel, je, aby v školách vznikol ďalší povinný predmet,“ hovorí pedagóg a gestor koalície PS/Spolu pre oblasť vzdelávania Juraj Hipš.

Neprehliadnite

Podľa neho by sa zavedenie nového povinného predmetu v rámci slovenského školstva skončilo približne takto: vznikol by štátny vzdelávací program, ten by určil, koľko definícií o klimatickej zmene musí žiak ovládať. Nová učebnica by obsahovala poučky o pacifickej dekadickej oscilácii a systéme termo-halinnej cirkulácie. V rámčeku by bol stručný životopis Grety Thunbergovej. Keďže je to v rámčeku, deti by sa to učili naspamäť, lebo to bude určite na písomke. G. Thunbergovú by začali pomaličky nenávidieť.

„Povinná environmentálna výchova pomôže planéte asi tak ako povinné čítanie vyvoláva lásku k Martinovi Kukučínovi... Mám obavu, že aj

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Použi rozum

Tagy Použi rozum

Diskusia (0 reakcií)