Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Jasná správa o nejasnom rozpočte. Zákon roka kritizujú zo všetkých strán

Návrh rozpočtu na rok 2020 je bombardovaný kritikmi zo všetkých strán. Ostro ho skritizovala Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), obul sadoňho ak Andrej Danko a najnovšie aj Európska Komisia. Neverí mu aj samotný minister financií.

28.11.2019, 06:00 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Predseda SNS vedie vágne reči o lajdáckom prístupe ministerstva financií k tvorbe rozpočtu a vyhráža sa, že ho nemusí podporiť väčšina poslancov. Ekonómovia z Rady rozobrali návrh rozpočtu na súčiastky a racionálne vysvetlili kde v ňom vidia veľké riziká. Európski úradníci boli v kritike rozpočtu miernejší, ale dvíhajú prst.

Kritika predsedu SNS Andreja Danka prišla na jeho minulotýždňovej tlačovej konferencii.Zrejme frustrovaný z postupne padajúcich preferencií strany hovoril o lajdáckom prístupe ministerstva financií k tvorbe štátneho rozpočtu.

Vyrovnaný rozpočet ako fetiš

A. Danko svoju kritiku nazval zdvihnutým prstom a pohrozil, že ak by tento zákon aj hlasmi koaličných poslancov neprešiel, Slovensku môže hroziť rozpočtové provizórium. Za jeho rozhorčením sa nemusí skrývať sklamanie z toho, že rezorty SNS nedostali príliš pridané, ale skôr to, že A. Dankovi neprešli všetky jeho návrhy, ktoré chcel do rozpočtu presadiť.

Ako TRENDU potvrdila hovorkyňa SNS Zuzana Škopcová, okrem bankovej a digitálnej dane požaduje A. Danko posilnenie rozpočtu postupným zavedením reverse charge [prenos daňovej povinnosti, ktorá znižuje úniky DPH – pozn. TREND] podľa vzoru Česka.

Neprehliadnite

Z nedávnych vyjadrení A. Danka je jasné, že predseda SNS si predstavuje razantnejšie míňanie prostriedkov z rozpočtu na úkor zvyšovania štátneho dlhu. Už v septembri sa v rádiu Expres vyjadril, že vyrovnaný rozpočet nie je žiadny fetiš. „My Slováci stláčame dlh, lebo vždy žijeme v tom, že sa nezadlžme, lebo bude dobre. Táto filozofia je zlá aj v makroekonomike.“

Uviedol, že by Slovensko vôbec nemalo mať zákon o dlhovej brzde. „Áno, zrušil by som ho okamžite, pretože je to hlúposť. To je celá zmena myslenia – nebáť sa primerane sa zadlžiť,“ vyjadril sa v rádiu Expres. Slovensko si podľa jeho slov môže pokojne požičať aj sedem miliárd eur, ktoré by investovalo najmä do infraštruktúry či nemocníc.

Proti Dankovým výpadom v súvislosti s dlhovou brzdou sa ohradil Ivan Šramko, predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). „Je to krátkodobý záujem s rizikom vyššieho zadlženia. Zrušenie zákona by nás vyradilo z akejkoľvek ligy zodpovedných štátov,“ povedal minulý týždeň na podujatí NBS o verejných financiách. Navrhol dokonca dlhovú brzdu nastaviť ešte prísnejšie, z dnešných 60 na 50 alebo dokonca na 40 percent HDP.

Predložený rozpočet má mnoho rizík, ktoré ohrozujú jeho realizáciu v praxi 

Zarážajúce je, že veľkú mienku o návrhu rozpočtu nemá ani jeho predkladateľ. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) priznal, že zostavovanie rozpočtu nebola jednoduchá záležitosť.

„Ide o druhý predvolebný rozpočet a na rozdiel od roku 2016 bude potrebná dohoda troch koaličných strán,“ podotkol. Návrh rozpočtu je nastavený na maximálnom možnom limite, ktorý povoľuje zákon o rozpočtových pravidlách. „Balansujeme na hrane,“ priznal šéf rezortu financií.

Strach z predvolebnej kreativity

Ku kritikom

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy financie, rozpočet

Diskusia (0 reakcií)