Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Otázku im položila aj prezidentka. V prestížnej súťaži dominovali Slováci

30.11.2019, 10:00 | Luboš Palata

Je to už niekoľko rokov, keď mi zavolali z vrátnice. „Je tu nejaký Miroslav Stulák z Chebu a rád by s vami hovoril.“ Mám v meste dve sesternice, a tak som prerušil písanie článku a zbehol dve poschodia. Pomenší pán s okuliarmi v saku vyzeral ako gymnaziálny profesor, ktorým skutočne aj bol. Spoločne s niekoľkými študentmi mi priniesol veľkú brožúru na kriedovom papieri o dejepisnej česko-slovenskej súťaži stredoškolákov, ktorej finále sa už od začiatku 90. rokov koná v Stulákovom domovskom Chebe.

 • Tlačiť
 • 0

Palata Lubos

Učiteľ prišiel ešte niekoľkokrát a tento rok ma do Chebu pozval. Dostal som za úlohu vymyslieť niekoľko otázok, témou boli roky 1978 až 1992. Obzvlášť zákerná bola tá, či sa v Bratislave za komunizmu vyrábali automobily značky Škoda.

V Stulákovej dejepisnej súťaži platí heslo: „Raz vidieť je lepšie, ako stokrát o tom počuť.“ Zo stoviek trojčlenných družstiev z Česka a zo Slovenska sa do finále v Chebe, romantickom nemeckom meste na úplnom západe Česka, prebojuje vždy 75. Presne toľko sa zmestí do sály tamojšej ekonomickej fakulty. Študenti a profesori, desiatka českých a slovenských historikov, veľvyslanci, vysokí politici aj zopár novinárov už má navyše pred súťažou za sebou večer v Chebe či susedných Františkových Lázňach.

Počas 28. ročníka dotiahol M. Stulák organizáciu k dokonalosti. Všetko sa začína úderom deviatej a končí presne o pol tretej. Študentom sa prihovárajú aj ľudia známi z politiky ako Alexandr Vondra, Jan Ruml či historik Vilém Prečan, z videa položí jednu otázku slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Keď niekto päťminútové vystúpenie pretiahne na osem, ako slovenský veľvyslanec v Česku Peter Weiss, tak jeho český náprotivok Tomáš Tuhý to musí zvládnuť za dve minúty.

Študentov čaká päť kôl testov, ktoré sa okamžite opravia, skontrolujú, potom sa všetko spočíta, o druhej sa už začínajú vyhlasovať víťazi. Tento rok prvýkrát dominovali Slováci, študenti z Gymnázia Lučenec. Vyhrávajú slušné notebooky. Tie sú však v Stulákovom rozpočte na súťaž len kvapkou v mori, každý rok musí zohnať okolo stotisíc eur. A to aj od sponzorov ako SPP, nadácia EPH či nemeckej stavebnej firmy Markgraf. Už v momente, keď sa 28. ročník končí, oznamuje M. Stulák termíny krajských kôl budúceho roka. Netajím obdiv. Potom mi napadne opýtať sa učiteľa: „A čo vám na to celé hovorí manželka?“ „To si asi viete predstaviť.“

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 47/2019. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Tagy študenti, žiaci

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.