Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Renáta Hall: Učiteľom na študentov neostávajú sily

Iniciatíva To dá rozum predstavila po dvoch rokoch práce v teréne rozsiahly prieskum o postojoch slovenských študentov, ktorí navštevujú vysoké školy doma a v zahraničí, pedagógov i zamestnávateľov. Dáta upozorňujú na to, že vysoké školy na Slovensku sú často odtrhnuté od praxe, pedagógovia nevenujú študentom dostatočnú pozornosť, nezriedka učia nemoderne a skôr nemajú motiváciu sa zmeniť. TREND sa o výsledkoch prieskumu rozprával s riaditeľkou iniciatívy Renátou Hall.

01.12.2019, 12:00 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

V rozhovore sa okrem iného dočítate:

  • aké prednosti vidia firmy na absolventoch zahraničných škôl
  • koľko študentov popri škole pracuje
  • čo robia vysoké školy preto, aby zabránili odlivu mozgov na štúdium do zahraničia

Tlak firiem na vládu, aby zlepšila vzdelávanie aj na vysokých školách, je čoraz intenzívnejší a zamestnávateľských iniciatív pribúda. Vy ste robili rozsiahly prieskum o absolventoch vysokých škôl aj medzi personalistami. Ako vnímajú ich pripravenosť na trh práce?

Položili sme personalistom dve otázky: aké požiadavky majú na absolventov pri pohovoroch a nakoľko absolventi tieto požiadavky spĺňajú. Pre personalistov bola kľúčová najmä schopnosť učiť sa, motivácia a chuť pracovať, práca s počítačom, schopnosť pracovať v tíme a znalosť svetových jazykov, primárne angličtiny.

Neprehliadnite

Ako ich absolventi spĺňajú?

Napríklad požiadavku na znalosť svetových jazykov úplne spĺňali len na 39 percent – podľa personalistov. To sa mi v súčasnosti nezdá dostatočné. Medzi kritériá, ktoré spĺňalo najmenej absolventov, patrila motivácia – uspokojila len 14 percent personalistov. Naopak, to, čo študentom nechýbalo, bolo formálne vzdelanie, lenže pre personalistov to bolo najmenej dôležité kritérium. Čiže diplomov máme v krajine dosť, ale už nie sú také podstatné.

Motivácia študentov VŠ - analýza zistení o stave školstvaZdroj: To dá rozum

Je známe, že firmy rozlišujú kvalitu absolventov podľa školy, ktorú vyštudovali. Viete na základe prieskumu povedať, ako je tento prístup rozšírený?

Áno, až 74 percent personalistov v ankete uviedlo, že pri pohovoroch rozlišujú, z akej školy prichádzajú absolventi. Rozlišovali tiež, či absolvent

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika Školy a firmy

Tagy Renáta Hall, trh práce, vysoké školy, vzdelávanie