Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako si vybrať správnu univerzitu? Pri rozhodovaní môžete zohľadniť vedu, šancu na job či nástupný plat

Pre niekoho jasná voľba, pre iného prípad, ktorý vyrieši až know-how expertov na psychológiu, ľudské zdroje či vysoké školstvo. Výber ďalšej kariérnej cesty a vysokej školy, ktorá by stredoškolákovi pomohla s jej naplnením, môže byť veľmi náročný. Kto si vysníval povolanie alebo dobre pozná svoje silné a slabé stránky, ambície a záľuby a má jasno v tom, čo ho baví a čo chce dosiahnuť, má o starosť menej. Aj v takom prípade je však na výber plejáda možností, ako sa k vytýčenému cieľu dopracovať.

30.11.2019, 15:00 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Vysoké školy na Slovensku v súčasnosti ponúkajú vyše tisíc študijných programov pre bakalárov. Chcete študovať právo? Môžete si vybrať medzi siedmimi fakultami v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Trnave či Sládkovičove. Zaujíma vás chémia alebo chemické inžinierstvo?

Neprehliadnite

V ponuke je trinásť rôznych študijných programov na fakultách po celom Slovensku, rovnako ak by ste chceli získať titul z ošetrovateľstva. V oblasti pedagogických vied je najmenej 120 rôznych programov. Ako sa pri výbere z tejto záplavy nepomýliť?

Rebríček najlepších

Jednou z možností je výber podľa rebríčka, ktorý zostavila spoločnosť Trexima Bratislava v rámci eurofondového projektu Prognózy vývoja na trhu práce v SR II. Vysoké a stredné školy a ich študijné programy hodnotila na základe platov absolventov, miery nezamestnanosti či uplatnenia v odbore, ktorý vyštudovali.

Analytici zohľadnili aj dopyt po absolventoch daného študijného odboru v budúcnosti podľa prognóz vývoja trhu práce či rôzne parametre kvality vysokej školy okrem iných napríklad počet študentov na jedného učiteľa. Údaje pochádzajú z databáz Sociálnej poisťovne či úradov práce a v budúcom roku ich plánuje aj oficiálne zverejniť.

Len v oblasti pedagogických vied je na Slovensku najmenej 120 rôznych programov 

Niektoré z týchto údajov vám v TRENDE prinášame v podobe rebríčkov. Zostavili sme zoznam najlepších 40 fakúlt vysokých škôl na Slovensku podľa súhrnného hodnotenia všetkých ukazovateľov, druhý rebríček ukazuje 40 fakúlt, ktorých absolventi mali po skončení štúdia najnižšiu mieru nezamestnanosti a pre doplnenie tu nájdete aj zoznam fakúlt s najvyšším podielom prijatých uchádzačov a naopak – školy s najprísnejším sitom.

Rektor UK Marek Števček a riaditeľ Divadla Aréna Juraj KukuraZdroj: TASR

„Súhrnné hodnotenie zohľadňuje množstvo údajov, ktoré vypovedajú o výkone vysokých škôl a úspechu ich absolventov na trhu práce. V prípade nezamestnanosti sme napríklad nemerali len mieru nezamestnanosti čerstvých absolventov, ale aj jej vývoj v priebehu niekoľkých rokov ich pracovnej kariéry,“ hovorí analytik spoločnosti Trexima Ivan Láska.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Školy a firmy

Tagy školstvo, trh práce, vysoké školy, vzdelávanie

Diskusia (0 reakcií)