Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vysoké náklady na školu? Štúdium vyrieši aj štipendium či pôžička

04.12.2019, 06:30 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

Vysokoškolské štúdium na Slovensku je podľa ústavy bezplatné. Školné zaplatíte len v prípade, že štúdium nestihnete absolvovať v predpísanej dĺžke, študujete na viacerých školách alebo si vyberiete súkromnú vzdelávaciu inštitúciu. Napriek tomu mnohí študenti a ich rodiny môžu mať problém zvládnuť finančné náklady na štúdium – poplatky za učebnice, dopravu, ubytovanie a ďalšie životné a študijné náklady vystúpia na stovky eur mesačne.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Školy a firmy

Kto študuje na vysokej škole, môže požiadať o zvýhodnenú pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania. Je určená prakticky pre všetkých študentov vysokých škôl a jej výška v tomto akademickom roku stúpla z doterajších 2 500 eur na 3 500 eur na celé obdobie štúdia.

S poskytnutím úveru by nemal byť problém, počet záujemcov o finančnú pomoc doposiaľ nikdy nepresiahol finančné kapacity pôžičkového fondu. Použitie financií sa nedokladuje, o pôžičku možno požiadať v dvoch termínoch – vo februári alebo v októbri, a to už aj pri nástupe na vysokú školu.

35 eur mesačne

Maximálna lehota splácania je desať rokov po ukončení štúdia, v prípade núdze si však možno splátky odložiť – najviac na sedem rokov. Úver je v tomto akademickom roku úročený sadzbou tri percentá. Najnižšia suma, ktorú si študent môže požičať, je päťsto eur, minimálna lehota splácania je päť rokov. Formulár žiadosti, termíny na predkladanie žiadostí a ďalšie informácie o študentskej pôžičke sú prístupné na webe Fondu na podporu vzdelávania.

Zdroj: Maňo Štrauch

Po piatich rokoch od začiatku splatnosti pôžičky je možné odpísať časť z nesplatenej istiny pôžičky. Suma nesmie presiahnuť päť percent istiny a jej výška sa počíta podľa počtu odpracovaných rokov v Slovenskej republike. Študenti, ktorí sa pripravujú na výkon regulovaného povolania – architekti, zdravotné sestry, právnici, teda budúci advokáti, exekútori či notári – by mohli v budúcnosti požiadať aj o takzvanú stabilizačnú pôži

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Školy a firmy

Tagy financie, študenti, trh práce, vysoké školy, vzdelávanie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.