Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zo školy na trh práce. Prechod môže študentov bolieť

04.12.2019, 07:00 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

Vysoká škola a pracovný trh sú dva svety s úplne odlišnými pravidlami a motiváciami. Mnohí absolventi pri zrážke s firemným prostredím prekvapene zistia, že väčšina z toho, čo ich naučila vysoká škola, je im nanič. Samozrejme, nie je to stopercentné pravidlo a veľmi záleží na tom, o akú školu ide, o akú firmu ide a čo má za sebou absolvent. Práve on môže urobiť najviac pre to, aby bol prestup z akademického do korporátneho prostredia bezproblémový.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Školy a firmy

Osvedčeným, odporúčaným a využívaným prostriedkom je práca popri škole. Firmy si pracovné skúsenosti z čias štúdia veľmi cenia a študentov s praxou vnímajú pozitívnejšie ako ich kolegov bez nej. A to aj v prípade, že ide o prácu mimo študovaného odboru.

Najmä veľké mestá ponúkajú pestrú paletu možností, ako si privyrobiť. Ide predovšetkým o manuálne brigády v obchodných reťazcoch, prácu v reštauráciách, predajniach, sťahovacie práce či hostesing. Pohľad do prieskumov a štatistík odhalí, že pracovné skúsenosti už počas štúdia na vysokej škole v súčasnosti získava väčšina študentov – podľa projektu To dá rozum pracovalo vlani popri škole až 73 percent vysokoškolákov.

Otvorené dvere

Kým v prípade brigád je primárnym cieľom študenta bezprostredné zvýšenie osobného príjmu, firmy potešia aj komunikačné zručnosti, pracovné návyky alebo schopnosť zladiť školu a prácu, ktoré študent takto získa. Ešte viac však zamestnávateľ ocení, ak má absolvent vysokej školy skúsenosti s prácou v odbore. Znamená to, že na svojej vysnívanej kariére aktívne pracuje už niekoľko rokov, svoje kroky plánuje a má systém v napĺňaní svojho plánu.

studentiZdroj: Milan David

Najmä vo vyšších ročníkoch majú študenti veľa možností získať aj miesto vo firme alebo inštitúcii, ktorá pôsobí v oblasti ich vysnívanej kariéry. Aj keď nie každý uchádzač o prácu uspeje v každej firme, do ktorej sa prihlási, vo všeobecnosti sú dvere do firiem pre vysokoškolákov určite otvorené.

Keď sa TREND v lete pýtal podnikateľov, či plánujú zamestnať študentov na brigádu alebo stáž počas prázdnin, polovica respondentov vyhlásila, že rozhodne áno a ďalšia pätina že zrejme áno.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Školy a firmy

Tagy stáž, trainee, trh práce, vysoké školy, vzdelávanie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.