Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slavomír Lalík: Za dva roky som v triede zažil šikanovanie aj pokus o samovraždu

Slavomír Lalík je absolvent politológie a európskych štúdií na Univerzite Komenského. Po škole dal pred Bruselom prednosť výučbe. Na dva roky odišiel učiť deti na základné školy. Chcel zažiť to, čo denne zažívajú žiaci v triedach, aby pochopil, kde systém škrípe a zlyháva, a aby mohol v budúcnosti pomôcť pri jeho zlepšení. Je jedným z účastníkov programu Teach for Slovakia, ktorý sa snaží zmeniť školstvo zdola.

07.12.2019, 19:00 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Účastníci programu pôsobia zväčša v školách, ktoré navštevujú deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, z osád, v sociálnej izolácii. Vy ste sa rozhodli učiť v Malackách a Bratislave. Prečo?

Ak sa vám zdá, že vo väčších mestách alebo na ekonomicky lepšie prosperujúcom západnom Slovensku je každá škola bez problémov, tak na to zabudnite. Za dva roky svojho pôsobenia na mieste učiteľa základnej školy som sa stretol s viacerými prípadmi šikanovania, sebapoškodzovania žiakov, so sexuálnym zneužívaním či s pokusmi o samovraždu.

Aj školy v Bratislave a okolí navštevujú deti z detských domovov, deti, o ktoré nemajú rodičia záujem, prípadne majú toľko práce, že na ne nemajú čas. Áno, zrejme je tu viac žiakov, ktorí nepoznajú materiálny nedostatok, no čelia iným problémom. Takmer každé dieťa má za sebou silný príbeh, ktorý treba riešiť.

Čo máte na mysli?

Pokiaľ ide o menej závažné prípady, videl som veľa žiakov, ktorých rodičia tlačili do kariéry a odmietali pripustiť, že ich dieťa nemusí kvôli kvalitnému životu chodiť na vysokú školu alebo získať povolanie, ktoré mu vybrali.

Aký rozšírený je tento prístup?

Nevzťahuje

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Použi rozum

Tagy Použi rozum