Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovensko netrápi lex Haščák

08.12.2019, 17:57 | Ronald Ižip | © 2019 News and Media Holding

Názor | Návrh zákona o zákaze krížového vlastníctva v zdravotníctve – lex Haščák – toto volebné obdobie s najväčšou pravdepodobnosťou v NR SR neprejde. Parlamentná väčšina pod vedením Roberta Fica ho s desiatkami ďalších opozičných návrhov, ktoré mali ísť do prvého čítania, zmietla zo stola. A to je dobre. Slovensko totiž lex Haščák netrápi.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika

Názory

Tagy

Názory, Penta

Izip Ronald komentar

Postavenie Penty v zdravotníctve nie je podľa väčšiny rezortných expertov jeho problémom. Tým nie sú ani zisky Penty, ktoré sú menej ako dve percentá jej tržieb. Problémom je zle nastavený systém, ktorý nemotivuje k úsporám a efektivite. Problémom je aj nevôľa politikov povedať ľuďom priamo, že zlepšiť systém nebude zadarmo.

Petíciu lex Haščák na internete podpísalo menej než päťtisíc ľudí. A to napriek energii, rétorike a obrovskému marketingu PS/Spolu. Svoj názor však dávajú ľudia každý deň najavo inak. Návštevami lekární Dr.Max, nemocníc Sveta zdravia či zaplatením poplatku poliklinikám ProCare. Alebo prestupmi zo štátnej poisťovne do Dôvery, ktorej podiel na trhu je tridsať percent, pričom tá každý rok zaznamenáva prírastok poistencov o dve až tri percentá, kým štátnej poisťovni klienti ubúdajú.

Namiesto politickej odvahy spraviť skutočné systémové zmeny chce PS/Spolu pokutovať či vyvlastňovať. Povinnosťou predať majetok bez toho, aby sa garantovala primeraná cena, je návrh zákona horší než vyvlastnenie. Vyvlastnenie sa totižto deje za trhové ceny. Aj právnici sa zhodujú, že zákon je zlý a môže vyvolať súdne spory. Myšlienka neprimeraného zásahu do vlastníckych práv a práva podnikať pripomína návrat socializmu.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Názory

Tagy Názory, Penta

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.