Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Známe budovy, obchodné centrá i hotely. Slovenské realitné fondy sa nafukujú

Ceny nehnuteľností v posledných rokoch výrazne rastú. To motivuje aj investorov, aby sa pokúsili na realitách zarobiť. Okrem priamych investícií do nehnuteľností sú čoraz obľúbenejšie aj podielové fondy.

10.12.2019, 05:00 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

Slováci len do fondov od slovenských správcov vložili doteraz takmer 1,6 miliardy eur. Ešte na začiatku tohto roku to bolo o dvesto miliónov eur menej. Možnosť investovať do nehnuteľností pritom ponúkajú aj zahraničné fondy.

Takúto investíciu preferujú mnohí ľudia najmä preto, že ide o niečo, čo „vidia“ a na čo si môžu reálne siahnuť. Väčšina ľudí vlastní dom alebo byt, preto nehnuteľnostiam rozumie viac ako akciám či dlhopisom. Navyše pre nedostatok bytov, najmä v Bratislave, a rast cien v posledných rokoch majú mylný pocit, že ceny realít sú odolné proti poklesu.

Neprehliadnite

„Na trhu všeobecne badať zvýšený záujem o investovanie prostredníctvom realitných fondov. Investori očakávajú minimálne to, že investícia do nehnuteľností im zarobí na infláciu, majú možnosť zúčastniť sa na kúpe budovy, ktorú by si sami pre jej veľkosť nemohli dovoliť,“ hovorí Vladimír Salkovič, člen Predstavenstva Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti Poštovej banky.

Byt ako investícia sa dnes oplatí

Investícia do realitného fondu predstavuje alternatívu priamej investície do nehnuteľnosti. Tie boli predovšetkým v minulosti veľmi obľúbené. Kto mal voľné peniaze, kúpil si byt, ktorý potom prenajímal. Majiteľ zarábal nielen na tom, že sa zhodnocovala cena bytu, ale priebežne inkasoval aj nájomné.

Rekordne lacné hypotéky navyše motivujú 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika Financie

Tagy podielové fondy, realitné fondy