Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zastali sme na polceste. Ako vzkriesiť slovenské zdravotníctvo

Trinásť rokov prešľapovania na mieste. Dokonca ani taká triviálna reforma, ako je stratifikácia nemocníc, v predvolebnom boji neprešla. Základy slovenského zdravotníctva sú však dobré a cieľ, kam smerovať, má jasné kontúry.

13.12.2019, 05:00 | Ronald Ižip | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 6

Slovensko má v zdravotníctve mnoho problémov. Tým najväčším je samotný systém. Aspoň to tvrdí šéf zdravotnej poisťovne Union Michal Špaňár. Túto najmenšiu poisťovňu na Slovensku vlastní najväčšia holandská poisťovňa Achmea.

Podľa M. Špaňára by Slovensku veľmi pomohlo, keby sa inšpirovalo modelom holandského zdravotníctva. Vynára sa mnoho otázok. Prečo práve zdravotníctvo krajiny tulipánov? Ako ďaleko sme od jej modelu? A ako sa k nemu priblížiť?

Konkurencia v popredí

Čo štát, to iné zdravotníctvo. Niektorým systémom dominujú súkromní poskytovatelia – lekári, polikliniky či nemocnice. Iné majú takmer všetky zariadenia štátne. Niektorí poskytovatelia môžu dosahovať zisky, ďalší majú jeho explicitnú tvorbu zakázanú. A potom tu máme systémy, kde za zdravotnú starostlivosť platí buď štát, zdravotná poisťovňa, alebo pacient. Možností a ich kombinácií je mnoho.

Neprehliadnite

Podľa OECD existuje základná typológia zdravotných systémov. Hlavné rozdelenie je založené na tom, či systém spočíva na trhovom mechanizme alebo na verejnom zabezpečení. Trhové systémy sa ďalej delia na tie, kde sú platcom súkromné zdravotné poisťovne, a na tie, kde poistenie zabezpečuje štát.

Pri tomto rozdelení je zrejmé, že Slovensko je krajinou s vysokým podielom trhového mechanizmu na zabezpečení zdravotnej starostlivosti. Aspoň model, ktorý zaviedla krajina počas reformy Rudolfa Zajaca v rokoch 2002 až 2006, má protrhový základ. No v praxi je pod vplyvom obrovskej sily štátnej zdravotnej poisťovne a štátnych nemocníc iba málo konkurenčný. Jeho základ je však nastavený podobne ako holandský, švajčiarsky či nemecký model. Skúsenosti ukazujú, že je to dobre.

Odpoveď na otázku, ktoré zdravotníctvo v Európe je najlepšie, je pomerne jednoznačná. Tým najkomplexnejším

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Rubrika Ekonomika

Tagy zdravotníctvo