Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zdravotníctvo nie je bezplatné a prečo to nikomu nevadí

15.12.2019, 10:00 | Ronald Ižip | © 2019 News and Media Holding

Problémy slovenského zdravotníctva začínajú pri dogme, že zdravotníctvo je bezplatné. Realita je však iná a ľudia si naň musia doplácať. Pokiaľ však bude zdravotníctvo deklarované ako bezplatné, jeho reforma je nemožná

 • Tlačiť
 • 6

Rubrika

Editoriál

Izip Ronald komentar

V roku 1837 napísal Hans Christian Andersen rozprávku Cisárove nové šaty. Viac ako o rozprávku však ide o nadnesený príbeh ľudského konformizmu. Dvaja krajčíri presvedčili cisára, že jeho „nové šaty“ nedokáže vidieť iba hlupák. A keďže hlupákom sa nikto stať nechcel, každý predstieral, že neexistujúce šaty vidí. Ľudia sa dostali do emocionálnej pasce – začali veriť, že realita nie je realitou, len aby sa nestrápnili. Na ľudskom konformizme sa za ostatných dvesto rokov takmer nič nezmenilo. Spoločnosť predstiera mnoho vecí. Jedna z nich je, že zdravotníctvo je bezplatné.

Socialisti tvrdia, že zdravotná starostlivosť musí byť zadarmo. Dokonca o tom hovorí aj Ústava SR. Ústavný súd však vidí veci trocha ináč. Podľa neho bezplatné zdravotníctvo neznamená, že zdravotníctvo je zadarmo. Jednoducho, článok 40 slovenskej ústavy je značne problematický. A v realite sotva uskutočniteľný.

V praxi si ľudia musia okrem platieb do zdravotných poisťovní na svoje zdravie doplácať. Nie malé peniaze, ale veľký balík v objeme jednej miliardy eur. Dôvod je jednoduchý: v zdravotníctve nemôžu byť peniaze na všetko. Do sektora ide ročne približne len šesť miliárd eur, čo nestačí na to, aby bola nemocnica na každom rohu. Nestačí to ani na to, aby pacienti dostávali špičkové lieky a liečbu na každú chorobu. Alebo aby mali neobmedzený prístup k lekárom.

Neprehliadnite

Politici sa tvária, že zdravotníctvo predsa nemôže byť obmedzené – že cisárove nové šaty existujú. Realita však nepustí. Keďže zdroje sú limitované, ľudia musia hodiny čakať u lekárov a mesiace na vyšetrenia. Mnohí pritom nedostanú adekvátnu liečbu v čase, keď ju potrebujú, lebo na liečbu sa musia zobrať peniaze z budúcnosti. Zdravotníctvo žije na dlh. Skúsenosť hovorí jednoznačne: čím skôr pacient liečbu dostane, tým je lacnejšia.

Tí, ktorí si to môžu dovoliť, platia vysoké sumy, aby sa dostali k lekárom, na vyšetrenia či k liekom skôr. Neexistuje žiadny priamy poistný produkt, ktorý si môžu dovoliť všetci, žiadne pripoistenie „drahých“ chorôb. A tak je bežný Slovák obeťou nefunkčného systému postaveného na mantre, že zdravotníctvo je bezplatné.

Už malý krok – snaha zracionalizovať systém fungovania nemocníc – narazil na politický odpor. Stratifikácia upadla do kómy. A s ňou aj akákoľvek reforma zdravotného systému. Slovensko pritom nemusí vymýšľať koleso, to už dávno vymysleli v Holandsku. Stačí len povedať pravdu: ak má zdravotníctvo fungovať, ľudia si budú musieť začať za služby priplácať. A začať za svoje peniaze požadovať diametrálne vyššiu hodnotu.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 49/2019. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 6

Rubrika Editoriál

Tagy zdravotníctvo

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.