Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zdravotníctvo nie je bezplatné a prečo to nikomu nevadí

15.12.2019 | Ronald Ižip

Diskusia (6 reakcií) Pravidlá diskusie

15.12.2019 | martin33

Zdravotnictvo by nebolo bezplatne aj ak by ludia nedoplacali. Zdravotne odvody snad nie su platbou ?

15.12.2019 | woko

autor to uviedol

15.12.2019 | salamoon

v Holandsku ide na zdravotnictvo 13% HDP a ze by tam bol v zdravotnictve najma primarnej sfere nejaky zazrak ?.. zaroven velke percento domacnosti ma problem hradit naklady na liecby, specialistov, lieky..
https://nltimes.nl/...
"38 percent of the 1,250 households RTL Nieuws spoke to so far said that they could no longer make ends meet due to healthcare costs. 21 percent have refused or delayed getting care to save costs. 15 percent have taken out loans or made other debts to cover their healthcare costs. 80 percent of respondents said they struggle to cover personal contributions for medicines, 67 percent couldn't afford the costs for a specialist, and 34 percent couldn't afford the costs for physiotherapy."

16.12.2019 | Tomas F

V tom istom článku je toto: The broadcaster spoke to a woman who suffers from nerve disease MS and can't keep up with her medical expenses with her 500 euros per month income. With her boyfriend's minimum wage income, they sometimes manage to get by, but she also sometimes has to get help from her parents or friends. "That doesn't feel good", she said to the broadcaster. "I try to live as independently as possible, with the tools I have. But because healthcare costs are so high, I am still dependent on others in a different way."

As MS is a progressive disease, her healthcare costs will only get higher. She really wants to enjoy the time she has left, but can't, she said. "If my friends go do something fun, I have to make a choice: do I go to the cinema or pay a bill? That means I often have to cancel on my friends. That is not fun for me and my friends like it less and less", she said. "It is frustrating, causes a lot of stress and makes me extra desperate."

Verím, že existujú ľudia, ako tá pani z príbehu hore, ktorí majú problém zaplatiť si liečbu. Ale sorry, uvažovať o tom, či ísť s priateľom do kina, alebo zaplatiť dlh, keď ide o zdravie? Cítim za tým trochu divnú argumentáciu. Koľko stojí lístok do kina? Nech 20 eur (odhad podľa cien v Cinemax Bory Mall). Dvadsať eur dať na liečbu je frustrujúce? Koľko platíme my s bezplatným zdravotníctvom za zubára?
Trpím tiež chronickým ochorením a dávam za návštevu v odbornom centre 50 EUR. Ďalších 150 za vyšetrenia, ktoré musím absolvovať každý rok. Keby som chcel ísť do štátneho zariadenia, tak sa nedostanem na rad ani za pol roka a tým pádom mi obvodná nemôže predpisovať lieky (lebo každého pol roka jej musí odborný lekár potvrdiť, že choroba, ktorou trpím a je nevyliečiteľná, je stále u mňa indikovaná).
Čo tým chcem povedať? Že:
-Napriek bezplatnému zdravotníctvu musím platiť u lekára. Takže aké bezplatné?
-To, že liečba nie je zadarmo a nie je to ľudské právo je úplne normálne. Ak by to tak nebolo, neboli by poistky proti úrazom a životné úrazové poistenia atď čo pokrývajú aj liečbu
-Do zdravotnej poisťovni odvádzam solídnu sumu, ktorá skončí neviem kde.
Takže, ak by som nemusel odvádzať peniaze do zdravotnej poisťovni a mohol by som si vybrať komerčné poistenie kde viem, čo som si zaplatil a čo za to dostanem, tak si vyberiem komerčné.

17.12.2019 | Roman Kanala

Problém je ten, že peniaze neodvádzate zdravotnej poisťovni. Odvádzate zdravotnú daň výbercom a prerozdeľovačom zdravotnej dane.

Zdravotné poistenie máme na Švajčiarsku po švajčiarsky. Prvé tri stovky ročne sú plne na účet poistenca, ale za nižšie sadzby je možné mať vyššie maximum až do 2500 ročne. Potom je spoluúčasť 10% pre choroby a 0% pri úrazoch až do nejakých 7 tisíc ročne a nad touto sumou je už všetko hradené poisťovňou. Čo človek ocení pri pôrode, infarkte, či zlomenej nohe, lebo to sú všetko pálky od 10 do 20 tisíc.

Kto je v situácii, že nedokáže platiť zdravotnú poistku, požiada o pomoc štát. Pomoc sa nerozhadzuje plošne, ale len tým, ktorí o to požiadajú a ktorí si zdokladujú nedostatočný príjem. Kto si poistku nezaplatí, dostane len nutné ošetrenie na záchranu života, ale už nie liečbu choroby. Feťáci zomierajú na AIDS, lebo hlupáci neplatili poistné a poisťovňa ich radšej nechala zomrieť, ako by im hradila drahú triterapiu.

20.12.2019 | vlado4

Ronald:
Bravo, lepšie sa to ani hádam napísať nedalo.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.