Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čaplovičove kurzy pasenia oviec boli 30-násobne predražené

Slovensko prišlo vinou rezortu školstva o desiatky miliónov eur od Európskej komisie. Vyplýva to z dokumentov, ktoré má k dispozícii týždenník TREND. Projekt ďalšieho vzdelávania dospelých (CVANU) bol vzhľadom na závery auditu buď absolútne zbabraný, alebo vytunelovaný.

13.12.2019, 07:00 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 19

Súdny znalec našiel v projekte tridsaťnásobne predražené výdavky a v zozname účastníkov online školení mená zrejme skopírované z inej databázy. Práce na kľúčovom e-learningovom softvéri odviedla miesto víťaza tendra iná firma úpravou rumunského freeware-u a dodaný produkt podľa znalca nikto nevyužil. Brusel odmietol zaplatiť akúkoľvek spoluúčasť.

Najprv krátky pohľad na začiatky projektu. Druhá vláda Roberta Fica sa po výmene kabinetu Ivety Radičovej rozhodla prekopať použitie eurofondov. V oblasti školstva vyčlenila 28 miliónov eur na vzdelávanie dospelých. Cieľom bolo skorigovať zaostávanie v tejto oblasti v porovnaní so zvyškom EÚ. Zamestnaní ľudia v regiónoch mimo Bratislavy mali dostať bezplatné kurzy, aby získali „lepšie uplatnenie na trhu práce“.

Vtedajší minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) zveril eurofondový projekt Národnému ústavu celoživotného vzdelávania (NÚCŽV). Pracovníci ústavu pod vedením právničky Zuzany Štrbíkovej prišli s projektom, ktorý navrhol použiť peniaze na dve kľúčové aktivity.

Prvou bolo vytvorenie kurzov pre nádejných chovateľov hospodárskych zvierat, kozmetičky či natieračov dreva aj s multimediálnym výučbovým obsahom, ktorý mal byť dostupný online aj offline. Druhou aktivitou bolo vytvorenie poradenských centier v 25 mestách Slovenska, kde by sa mohli ľudia poradiť o možnostiach svojej rekvalifikácie a absolvovať kariérny test.

Digitálny zákusok

Najväčšiu porciu – vyše 12 miliónov eur – mala zhltnúť

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 19

Rubrika Ekonomika

Tagy CVANU, Dušan Čaplovič, eurofondy, školstvo, vzdelávanie