Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rýchlejšie a lacnejšie: ako funguje cestovanie s cudzincami do práce

Pri zdieľanom cestovaní nastáva klasická win-win situácia pre šoféra i spolujazdca. Zásadné pre všetkých je však to, aby neváhali dávať aj zlé hodnotenie.

15.12.2019, 05:00 | Adrián Berecz | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

Bývanie v Nitre a práca v Bratislave, čo je necelých 90 kilometrov a približne hodina cestovania. Dochádzať sa dá buď vlastným autom, alebo autobusom. Cesta autom je rýchlejšia a komfortnejšia, ale finančne náročnejšia. Autobus vychádza lacnejšie, je však menej komfortný, obmedzený pevným cestovným poriadkom.

Je tu ešte ďalšia možnosť, ktorá kombinuje pozitíva oboch spôsobov – spoločné cestovanie autom či hľadanie spolujazdcov, aby cesta dávala ekonomickejší zmysel. Spájať neznámych ľudí s cieľom rozložiť cestovné náklady pomáhajú internetové platformy ako BlaBlaCar.

Win-win situácia

V závislosti od spôsobu jazdy a cien pohonných látok cesta autom z Nitry do Bratislavy stojí priemerne od sedem do pätnásť eur. Aby vodič čiastočne kompenzoval svoje náklady, môže zaplniť auto ľuďmi, ktorí majú približne rovnaký cieľ cesty a prispejú mu na ňu.

Neprehliadnite

Ak nedokáže zložiť partiu zo svojich známych, na internete existuje viacero webov, ktoré inzerujú alebo sprostredkúvajú spolujazdy. Na Facebooku možno nájsť stránky či verejné skupiny s tisíckami členov, ktorí hľadajú alebo ponúkajú odvoz za ceny konkurujúce diaľkovej hromadnej doprave.

Ak sa šoférovi, ktorý pravidelne jazdí medzi Nitrou a Bratislavou, podarí obsadiť všetky miesta v aute a každý spolujazdec prispeje napríklad troma eurami, nastáva klasická win-win situácia. Náklady šoféra klesnú na minimum. Spolujazdec si za sumu porovnateľnú s cenou lístka vo verejnej doprave, ba aj nižšiu, užíva výhody cestovania autom. Zároveň sa vodič správa ekologicky. Nejde v aute sám.

Šoféri si za spolujazdu medzi Nitrou a Bratislavou pýtajú priemerne

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika Podnikanie