Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mestá plačú, že nemajú peniaze. Poplatok za rozvoj zaviesť nechcú

Počas decembra si mnohé mestá a obce na Slovensku odsúhlasujú vyššie dane a poplatky na budúci rok. Niekde ide o zvýšenie v desiatkach, inde aj stovkách percent. Napríklad Trnava zvýšila daň z bytov a domov skoro trojnásobne, z 35 centov na jedno euro za štvorcový meter.

18.12.2019, 05:00 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 38

Zvyšovanie daní a poplatkov vysvetľujú samosprávy tým, že ich dlhé roky nemenili. Navyše tvrdia, že im štát v tomto roku hodil na plecia viacero nových povinností, ktoré stoja peniaze. Napríklad starostlivosť o chodníky, vyššie platy úradníkov, zvýšenie nezdaniteľnej časti príjmu fyzických osôb či obedy „zadarmo“ v školách.

To je síce pravda, ale mestá a obce mali v posledných rokoch naozaj bohaté časy, keďže do ich pokladníc plynuli vyššie príjmy z podielových daní od ľudí. Tí zarábali viac, keďže rástli mzdy aj zamestnanosť.

Dvíhanie daní ako súťaž

Pozitívny trend rastu príjmov sa však môže v ďalších rokoch zmeniť. Prognóza príjmu z podielových daní je nepriaznivá. Prešov napríklad odhaduje, že v budúcom roku jeho príjem z podielovej dane poklesne približne o dva milióny eur. Trenčín ráta s výpadkom jedného milióna.

„Aj preto počítame so zvýšením jednotlivých sadzieb miestnych daní od 24 do 25 percent. Keby sme sadzby neupravili, museli by sme šetriť na opravách ciest a chodníkov, na rekonštrukciách budov či na verejnej doprave,“ vysvetľuje hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek.

Neprehliadnite

V roku 2019 sa na Slovensku dane za domy zvýšili priemerne o 14,51 percenta a o necelých 15 percent si priplatili majitelia bytov. Od roku 2004 sa dane kontinuálne zdvihli takmer o 117 percent, uvádza nedávna analýza Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) o dani z nehnuteľností a poplatku za rozvoj v mestách.

Pri dvíhaní daní dochádza v susediacich obciach k reťazovému

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 38

Rubrika Ekonomika

Tagy dane, mestá, samospráva