Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Najväčší slovenský hodinár si vychoval nasledovníkov

Nástup digitálnych hodiniek v osemdesiatych rokoch minulého storočia i neskoršie sledovanie času na mobiloch klasické mechanické hodinky takmer pochovali. Na trhu ich udržalo to, že sú stále imidžovým doplnkom úspešných mužov a ženy ich zasa nosia ako šperky. Napriek tomu na Slovensku zostala posledná dvadsiatka hodinárov, ktorí klasické „mechaniky“ poznajú dokonale. Respektíve na nich opravia čokoľvek.

15.12.2019, 19:00 | Ivan Haluza | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 4

O to dôležitejšie je, že práve hodinár, ktorý má na Slovensku nielen desať hodinárstiev, ale už skoro dve desaťročia rozvíja ako jediný aj vlastnú značku náramkových hodiniek, si vychoval nasledovníkov. Dvoch synov už má vo firme. Tretí sa práve pripravuje na hodinárske štúdiá. Reč je o rodine Františka Prešinského z Veľkého Cetína pri Nitre, ktorý prvé hodinky opravil už pred 43 rokmi.

Neprehliadnite

Hodinárstvo popri bubnovaní

V jednom zo svojich nitrianskych hodinárstiev F. Prešinský rozpráva o tom, že o hodinárstve pôvodne ako mladý chlapec ani neuvažoval. Jeho najväčším koníčkom bola hudobná kapela s kamarátmi, v ktorej hral na bicích. A dokonca si tak neskôr s celou partiou privyrábali na zábavách. „Už za socializmu sme mali z hrania na zábavách taký malý kapitalizmus,“ spomína F. Prešinský.

Dodáva, že popri hudbe sa od základnej školy venoval hodinárstvu. Priviedla ho k nemu mama. Videla v ňom dobré živobytie, a tak ho synovi navrhla. „Mamkin návrh sa mi páčil, lebo popri hudbe ma bavila aj technika. A hodiny sú veru poriadne precízna technika. Nedajú 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Rubrika Podnikanie