Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Riešenie, ktoré mohlo zastaviť Kočnera s Bašternákom, existuje

Kolotočové vratky DPH skončia. Ale len v Česku. Je to zatiaľ jediná krajina Európskej únie, ktorej sa od roka 2020 podarilo presadiť novinku, takzvanú celoplošnú fakturáciu bez DPH. Práve po nej zatiaľ márne volajú aj slovenské firmy. Prenos povinnosti zaplatiť DPH z predávajúceho na kupujúceho má v susednom štáte platiť na všetky transakcie nad 17 500 eur. Česko chce takto získať okolo dvesto miliónov eur (0,1 percenta HDP) a znížiť počet karuselových podvodov.

17.12.2019, 05:00 | Zuzana Kullová | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 10

Systém reverse charge, teda prenos daňovej povinnosti pri DPH, sa na Slovensku využíva len čiastočne, nie plošne. Napríklad pri stavebných prácach, pri dodaní nehnuteľnosti, na niektoré poľnohospodárske tovary a kovové výrobky či mobily v hodnote vyššej ako päťtisíc eur. Teda najmä tam, kde hrozí vysoké riziko daňových podvodov.

„Pri bežných dodaniach musí prebehnúť platba DPH medzi dodávateľom a odberateľom na základe faktúry. DPH by však mala byť nakoniec vo vzťahu k obom stranám aj k štátnemu rozpočtu neutrálna,“ podotýka Renáta Bláhová, daňová poradkyňa zo spoločnosti BMB Partners.

Súčasný systém dane z pridanej hodnoty niektorí platcovia zneužívajú. Dodávateľ napríklad DPH od odberateľa zinkasuje, ale neodvedie ju do štátneho rozpočtu alebo ju neuvedie v daňovom priznaní. Odberateľ si ju súčasne od štátu vypýta späť cez svoje daňové priznanie k DPH. Preto chcú tomu dať v Česku stopku.

Česko sa o získanie výnimky na prenesenie daňovej povinnosti usilovalo päť rokov 

Mechanizmus prenosu daňovej povinnosti na odberateľa podľa R. Bláhovej takýmto situáciám predchádza. Pomáha aj spoľahlivým dodávateľom, ktorí fakturujú svoje výkony s DPH. Túto daň štátu zodpovedne odvedú, ale odberateľ im ju nikdy nezaplatil.

Neprehliadnite

Plošný systém reverse charge by mohol zabrániť viacerým podvodom. Známych podnikateľov a vybavovačov vratiek DPH Ladislava Bašternáka i Mariana Kočnera už za predchádzajúce daňové podvody dobehla spravodlivosť. Obaja získavali od štátu neoprávneným spôsobom milióny eur. Prvý za to dostal päť rokov nepodmienečne, druhý je vo výkone väzby pre falšovanie miliónových zmeniek a ďalšie závažné podozrenia.

Česko proti daňovým únikom

Prenos daní na

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 10

Rubrika Ekonomika

Tagy DPH