Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Detí, ktoré učia rodičia, pribúda. Štát plánuje kontroly

Vysokoškolský pedagóg Tomáš Farkaš žije s manželkou v malej obci pri Hlohovci. Majú päťročnú dcéru. Odmietli ju zveriť škôlke a doma ju chcú vzdelávať, aj keď dovŕši školopovinný vek. „Na školách v okolí pretrváva autoritatívny prístup k deťom. Namiesto rozvoja kritického myslenia a kreativity sa pracuje s prežitým konceptom automatického rozmýšľania. Individualita dieťaťa je potláčaná či v lepšom prípade ignorovaná,“ vysvetľuje T. Farkaš, ktorý vyučuje filmový zvuk a hudbu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

09.02.2019, 19:12 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

Školy sa podľa neho neprispôsobili vývoju spoločnosti a mentálne uviazli v časoch socializmu. Myslí si, že pre dcéru by klasická školská výučba bola krokom späť.

A uvádza príklad: „Dcéra výborne napreduje, učí sa sama čítať aj písať, krásne maľuje. Lenže pritom drží štetec alebo ceruzku nesprávne, päsťou. Viem si predstaviť, že v škôlke by jej ako prvé ten štetec vytrhli z ruky a nútili ju držať ho podľa učebníc.“

Voziť dieťa do školy, ktorá by zodpovedala ich nárokom, si Farkašovci časovo a finančne nemôžu dovoliť. A tak sa pripravujú na domáce vzdelávanie: „Obaja máme pedagogické skúsenosti. Manželka pracuje z domu, takže je to najlepšie riešenie.“

Individuálny prístup

Ilavčania Jozef a Lenka Imriškovci majú s domácim vzdelávaním dlhoročné skúsenosti. Učili doma postupne tri deti. Poslednou kvapkou, pre ktorú sa manželia pre túto metódu rozhodli, bola negatívna skúsenosť najstaršej dcéry so školou.

Neprehliadnite

„Niektoré deti sa k sebe správali veľmi zlomyseľne. Johanka sa s tým ťažko vyrovnávala. Jej záujem a nadšenie pre svet okolo upadal, išla dole po všetkých stránkach,“ spomína L. Imrišková, sama vyštudovaná pedagogička.

V druhom školskom polroku pripútala dieťa k domovu dlhšia chrípka. „Učila som sa s ňou hodinu denne. Po dvoch týždňoch bola oddýchnutá a v učive bola popredu voči svojim rovesníkom, tak som si povedala, že skúsime domáce vzdelávanie,“ dodáva L. Imrišková.

Po štyroch rokoch je s výsledkami domáceho vzdelávania 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika Ekonomika

Tagy Aleš Štesko, Dve ruky, školstvo, školy, výchova, žiaci