Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Detí, ktoré učia rodičia, pribúda. Štát plánuje kontroly

09.02.2019 | Tomáš Nejedlý

Diskusia (3 reakcie) Pravidlá diskusie

08.02.2019 | Filip Glasa

Kvoli jednemu sarlatanovi rusit system, ktory umoznuje vznik pozitivnych prikladov ako Edulienka nie je rozumne. Pretoze prave v tie Edulienky sluzia ako potencialne vzory, laboratoria, kde sa daju v malom vyskusat pedagogicke metody, ktore by v buducnosti mohli pohnut celym chabym slovenskym skolstvom.
Dobrym riesenim by bolo domace vzdelavanie sledovat, vyhodnocovat a ucit sa z neho. Dobrym pristupom by bolo Edulienky sledovat a brat z nich dobre priklady.
A naopak zistit, ze niekde je to zle, ako v Dvoch rukach je velmi jednoduche. Robit plosne opatrenie kvoli jednemu zlemu prikladu a zabit tym ostatne dobre a potencialne riesenia do buducna je naozaj vaznejsi problem, ako jedna zla skola.
Ak by sa mal podobny princip pouzit pre klasicke slovenske skolstvo, tak by sme ho mohli dnes cele zrusit.
Co sa tyka problemu s peniazmi, tak sa to da strasne jednoducho vyriesit. Skolam sa za ziaka na domacom vzdelavani zaplati malicko, len aby vedelinza to vyriesit administrativu, dohlad a preskusanie skolaka.
Tym je problem s peniaslzmi vyrieseny a nemusi sa obmedzovat regionalnymi a inymi kriteriami a vnucovat tak ziakom, skolam, rodicom, domacim skupinam a skolickam spolupracu ked nechcu. A ponechat tie spoluprace, kde to maju ochotu robit.

09.02.2019 | Darija

Toto je na zamyslenie, možno až na fundovaný výskum, samozrejme mimo neschopných slovenských úradníkov. Uvediem dva príklady, v skratke. Priateľka Kanaďanka (Toronto) vyučuje svoju dcéru už roky doma. Keď sme ju boli navštíviť, nemala žiadne návyky, ktoré dieťa môže naučit len mimo domova v interakcii s množstvom ľudí. Žiadne kamarátstvá, žiadne debaty s rovesníkmi o čomkoľvek. Bola agresívna a ani sama nevedela prečo.

Moje dieťa som dala na úplne obyčajnú základnú školu, aj keď sme si mohli vybrať tú naj naj, aj mimo svk. Chodil do a zo školy autobusom už od 1. triedy. S kamarátmi z našej lokality. Poobede si natreli chlebíky a bicyklovali sa pri dome až kým som neprišla. V škole boli učiteľky staré strigy komunistky, decká boli z rôznych vrstiev. Táto škola mu dala veľa. Získal - rozvinul empatiu, schopnosť pomôcť slabšiemu, schopnosť brániť sa, napr. ak strigy klamali. Našiel si tam kamarátov, s ktorými je dodnes v kontakte. Má zážitky. Učenie by zvládol namiesto 9 rokov, za 3. Fakt nič náročné. Neviem prečo robia niektorí rodičia vedu z učiva ZŠ.

Je potrebné Isť cestou, na začiatku ktorej si rodič, odhliadnuc od svojich želaní a nedosiahnutých osobných mét, stanoví priority pre vývoj svojho dieťaťa. Aby to nakoniec nedopadlo tak, že deti učiace sa pod dozorom svojich rodičov, budú v bežnom živote (v práci, vo vzťahoch atď), bohužiaľ “nepoužiteľné” (smutné, sklamané, frustrované, neprispôsobivé).

10.02.2019 | zakaznik

Toto je ozaj hodnotny prispevok.

V skolach je mnoho nezvladatelnych deti. Isty Judr. Robert Fico je absolventom niekolkych stupnov statneho vzdelavania a ma zavazne osobnostne vady.

Nevidim zmysel davat priklady, ktore nehovoria nic o nicom. Umoznenie alternativy voci nejakej povinnosti je akurat tak otazka vacsej slobody.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.