Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Šéfka úderky Hodnoty za peniaze: Nemajú nás radi. Asi si robíme prácu dobre

Jeden z mála mystery shoppingov v histórii slovenskej verejnej správy. Úradníci, ktorí sa tvária ako bežní občania, si prídu do klientskeho centra vybaviť nový občiansky preukaz. Zistia, že kolegovia z polície im sami od seba nevydali nový doklad s čipom a prístupovými údajmi na portál verejnej správy. Hoci by podľa zákona mali. Zabojujú preto, aby sa tak nabudúce stalo automaticky. Takto postupovala implementačná jednotka projektu Hodnota za peniaze. TREND sa rozprával s jej šéfkou Miriamou Letovanec.

12.02.2019, 19:00 | Michal Lehuta | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 7

Mnohí ľudia sa divia, že existuje niečo také ako implementačná jednotka. Znamená jej existencia pod Úradom vlády SR, že vnútorná kontrola na ministerstvách zlyháva?

Idea nášho vzniku sa viaže na to, že medzinárodné inštitúcie ako Európska komisia, MMF a OECD Slovensku vyčítali, že hoci štát prijme mnoho prínosných zmien, ich implementácia zlyháva. Vznikli sme ako spin-off projektu Hodnota za peniaze, aby opatrenia špecifikované v revíziách výdavkov zamerané na zvyšovanie hodnoty, na úspory a zlepšenie procesov nezostali len na papieri. Ale aby tu bol strážnik, ktorý to bude monitorovať.

Implementačné jednotky fungujú aj inde vo svete, no väčšinou sledujú napĺňanie priorít premiéra. Napríklad v Spojenom kráľovstve za pôsobenia Tonyho Blaira či dnes v Kanade za Justina Trudeaua. Tým sa odlišujeme od vnútornej kontroly na ministerstvách. My sa pozeráme na implementáciu štrukturálnych politík, oni skôr na procesy a úlohy v rámci ministerstiev. Veľakrát rezortom pomáhame tieto procesy odblokovať v prípade, že niekde prestanú fungovať alebo spolupracujú viaceré ministerstvá.

Neprehliadnite

V Hodnote za peniaze má ísť hlavne o výsledky. To je však pre politikov a úradníkov asi veľká zmena, keďže ich snahy sa väčšinou končili len zmenou legislatívy. O akých výsledkoch však hovoríme?

Veľakrát sú diskusie s rezortmi najmä o peniazoch a o tom, ako sa má cieľ zrealizovať. Málokedy sa už sleduje, či 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 7

Rubrika Rozhovor

Tagy Hodnota za peniaze, rozhovor