Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

NKÚ našiel pochybenia v energetike

06.02.2019, 09:42 | Michal Lehuta | Marek Legéň | © 2019 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Aktuality

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vo svojich rozhodovaniach viackrát porušil zákony o rozpočtových pravidlách, o verejnom obstarávaní, ako aj o finančnej kontrole. K takému záveru dospeli kontrolóri Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). NKÚ závery kontroly odstúpil na konanie Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) a polícii. Kontrola preverovala postup ÚRSO v tvorbe cien elektriny, ako aj spôsob kontroly regulovaných subjektov. „Osobitný dôraz kládla na preverenie postupu ÚRSO, ktorý viedol v roku 2017 k zvýšeniu cien pre časť odberateľov elektriny, a následne vrátenie týchto cien na úroveň roku 2016,“ informoval hovorca NKÚ Marek Papajčík. Najväčšie problémy zistili kontrolóri v cenovom konaní, ktorého súčasťou je aj proces objektivizácie hodnoty majetku regulovaných subjektov. Ten vstupuje do stanovenia koncovej ceny energie. ÚRSO na tieto účely od roku 2017 využil znalecké skúmanie, no časť jeho výdavkov nevedel preukázať. Pri výbere znalcov tiež úrad nepostupoval podľa zákona o verejnom obstarávaní. Kontrola poukázala aj na narušenie princípov transparentnosti a nezávislosti činnosti ÚRSO. V nastavení jeho odvolacieho procesu to už v minulosti kritizovala aj Európska komisia.

Zdroj: Trend.sk

Fed mení politiku, bude holubičí

Americká centrálna banka Federal Reserve upúšťa od prísľubu ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb v tomto roku. Robí tak pre mnohé negatívne správy z ekonomiky USA, Číny i Európy, ktoré by vyššie úroky mohli ešte umocniť. Ešte v decembri pritom Fed avizoval v tomto roku dva štvrťbodové zvýšenia sadzieb z dnešnej úrovne 2,5 percenta ročne, pripomenuli Financial Times. Ekonóm JPMorgan Chase Michael Feroli obrat komentoval slovami, že takú zmenu smeru politiky Fedu si bez vážnych hospodárskych problémov nepamätá. Akciové trhy rozhodnutie privítali posilnením. Po prepadoch koncom roka indexy S&P 500 a FTSE All World v januári narástli o sedem a viac percent.

Gašpar na vnútre skončil

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, ktorý po svojom odstúpení pracoval na rezorte vnútra ako poradca ministerky Denisy Sakovej, vo svojej funkcii končí. Šéfka rezortu sa nechcela vyjadriť, či jeho odvolanie súvisí s podozreniami, že na jeho pokyn lustrovali v policajnej databáze pred vraždou novinára Jána Kuciaka. Možné informácie v policajných záznamoch mal podľa medializovaných informácií hľadať čerstvo vymenovaný šéf Spravodajskej jednotky finančnej polície Pavol Vorobjov. O jeho osude podľa D. Sakovej rozhodnú až po policajnom vyšetrovaní. Informácie o J. Kuciakovi sa mali dostať k nitrianskej skupine bödörovcov, ktorá je s T. Gašparom rodinne prepojená.

Zdroj: Tasr/jaroslav novák

Lubyová odvolala riaditeľa

Ministerka školstva Martina Lubyová pre kauzu stimulov na vedu a výskum odvolala riaditeľa sekcie vedy a techniky rezortu Martina Hajduka. Urobila tak po viacerých nezrovnalostiach pri hodnotení projektov v rámci rozdávania stimulov a zhruba týždeň po tom, čo ku kauze zvolala tlačovú konferenciu, ktorá za ňou mala napísať „bodku“. Na problematické vyhodnocovanie projektov upozornil denník Sme a Nadácia Zastavme korupciu. Ministerka pripustila len jednu chybu, a to v sčítavaní hlasov hodnotiteľov. Prihlásila sa k nej jedna z hodnotiteliek, chyba však nemala ovplyvniť výsledné poradie firiem v súťaži. Pre kauzu stimulov podala opozičná strana Obyčajní ľudia trestné oznámenie.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Aktuality

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.