Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo v médiách odzneli prikrášlené dáta o odpade a ako je to naozaj

Koncom minulého roka zverejnil rezort životného prostredia dokument s názvom Vyhodnotenie priebežného plnenia cieľov a opatrení Programu odpadového hospodárstva SR na roky 2016 až 2020. Ministerská správa otvorene pomenúva slabé miesta štátnej odpadovej politiky. Je až nezvyčajne sebakritická, čo naznačuje, že situácia je naozaj vážna.

06.02.2019, 09:42 | Ján Kováč | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Médiá však boli pri jej interpretácii nezvyčajne pozitívne. Bolo to aj vďaka spoločnosti Envipak, jedného z významných hráčov v odpadovom biznise. Táto firma poslala novinárom tlačovú správu, v ktorej na základe dát z ministerskej analýzy vyzdvihla jej pozitíva. Envipak na to mal svoje dôvody, ku ktorým sa vrátime neskôr.

Hlavný cieľ sa neplní

Ministerstvo si ako svoj hlavný cieľ na roky 2016 až 2020 vytýčilo zásadné odklonenie odpadov, najmä komunálnych, od skládkovania. Ten sa podľa dokumentu neplní a výhľad do budúcnosti je negatívny. Na skládky sa totiž celkovo vyviezlo 3,8 milióna ton odpadu. Zhruba toľko ako po minulé roky.

Okrem toho je tu obrovská masa odpadu s neurčitým označením „iné nakladanie“. Nikto nevie, čo sa s týmto odpadom napokon stane. Od roku 2014 táto kategória narástla desaťnásobne. V roku 2017 v nej už boli tri milióny ton, čo je štvrtina celkového vyprodukovaného odpadu. Ani autori ministerského dokumentu nevedia, čo sa presne v tejto kategórii skrýva. A nepriamo pripúšťajú, že čísla by vyzerali inak, keby vedeli „iné nakladanie“ rozmeniť na drobné.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Podnikanie