Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Každé tretie nové miesto obsadzujú cudzinci. Mnohí neplatia dane ani odvody

Ekonómovia sa zhodujú, že hospodárska imigrácia krajinám vo všeobecnosti pomáha. Zvyšuje počet pracovných síl a tým aj výrobnú a spotrebiteľskú silu národného hospodárstva. Zahraniční pracovníci zvyknú vďaka priaznivej vekovej štruktúre do miestnych verejných financií v čistom viac prispievať, ako z nich poberať. Bývajú tiež podnikavejší a zapĺňajú pracovné miesta, na ktoré „nie sú ľudia“. Alebo vytvárajú úplne nové miesta.

11.02.2019, 18:52 | Michal Lehuta | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 12

Na Slovensku bez analýz

Vplyv migrácie na príjmy domáceho obyvateľstva býva v priemere v čistom tiež pozitívny, hovorí o konsenze medzi vedcami Jennifer Huntová z Rutgersovej univerzity pre portál econofact.org. Štúdie to vysvetľujú pozitívnym tlakom migrácie na vyššiu špecializáciu miestnych zamestnancov.

Analýzy však zväčša hovoria o priemernom vplyve celkového počtu migrantov a často len vo veľkých západných krajinách. Aj ony priznávajú, že v USA imigrácia škodí napríklad mladým ľuďom, ktorí nedokončili školu. Lebo tí sa so svojou nízkou kvalifikáciou migrantom podobajú a vzájomne si na trhu práce konkurujú.

Neprehliadnite

Na Slovensku žiadne podrobnejšie štúdie o vplyve migrácie neexistujú. To, že vláda neštuduje dôsledky pracovnej migrácie a nemá k nim vytvorenú ani žiadnu metodiku, poslanec Eugen Jurzyca zo strany Sloboda a solidarita považuje za problém. Keď sa na to pýtal ministra financií v parlamente, odpoveďou bolo len to, že cudzinci vstupujú do výpočtov základne pre daňové a odvodové príjmy v pravidelných prognózach Inštitútu finančnej politiky (IFP).

Keby analýzy vláda robila, skôr by sme dospeli k záveru, aké dosahy má zamestnávanie cudzincov a ako ho máme regulovať, myslí si poslanec. Inak podľa neho hrozí, že zo Slovenska budú dlhodobo odchádzať kvalifikovaní ľudia a prichádzať nekvalifikovaní, čo by malo vplyv na verejné financie.

Zrovnoprávnili agentúry

Príkladom môže byť nedávne urýchlenie a zjednodušenie prijímania pracovníkov z takzvaných tretích krajín. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 12

Rubrika Ekonomika

Tagy cudzinci, dane a odvody, ekonomická migrácia, migranti, zahraniční pracovníci