Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mestá ako na odstredivke. Veľké sídla sa vyľudňujú, satelity rastú

21.12.2019, 19:00 | Michal Janko

Urbanizácia sa na Slovensku prakticky zastavila. Dedinčanov začalo opäť pribúdať. S výnimkou Bratislavy opustilo všetky väčšie mestá za posledných 25 rokov viac obyvateľov, než sa do nich nasťahovalo.

 • Tlačiť
 • 16

Rubrika

Enjoy

Tagy

SRvcislach

Pohľad na mapu, ktorá zobrazuje migráciu medzi slovenskými obcami a krajmi, prezrádza dva určujúce trendy. Prvým je sťahovanie na západ, obzvlášť do metropoly a jej zázemia. Druhým je vyprázdňovanie miest v prospech prstencov dedín a mestečiek, ktoré ich obklopujú.

„Vnímame to ako výhradne negatívny jav. Uvedený fenomén sa týka predovšetkým mladých ľudí a rodín, čo má za následok okrem iného zvyšovanie priemerného veku obyvateľov mesta,“ povzdychla si hovorkyňa mesta Martin Zuzana Kalmanová.

Martin patrí medzi najviac postihnuté mestá, pre sťahovanie prišiel o viac ako sedemtisíc obyvateľov. Súčasné vedenie sa preto snaží zatraktívniť ho pre mladých.

Neprehliadnite

V Prievidzi, ktorú v uplynulom štvrťstoročí opustila takmer pätina obyvateľov, vidia príčinu v

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 16

Rubrika Enjoy

Tagy SRvcislach

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.