Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mestá ako na odstredivke. Veľké sídla sa vyľudňujú, satelity rastú

21.12.2019 | Michal Janko

Diskusia (16 reakcií) Pravidlá diskusie

21.12.2019 | lux aeterna

Ceny nehnuteľností a celkové náklady na život - tam máte odpoveď.

22.12.2019 | tono.hajduk

Ja som tu cital, ze vsetci chcu byt (maekcen) v centre hlavneho mesta.

23.12.2019 | equilibriums

tono.hajduk - Väčšina nechce byť v hlavnom meste, sú tam len nútení ísť za prácou z existenčných dôvodov.

24.12.2019 | tono.hajduk

Teda prudky narast nakupnych za posl 10 rokov cien prestarnuteho (!) bytoveho fondu v hl. meste je aj vdaka "prilivu obyvateliv z existencnych dovodov", Neanuluje prave cena byvania "rentabilitu" pobytu v hl. meste? V skratke - ma to v sucasnych nakladoch v kontexte prijem, vydaje, potencial (ja odpoved poznam) vobec este vyznam ?

22.12.2019 | citatelTrendu

Presne tak. Vláda nesystematicky sem-tam pohodí nejakému znevýhodnenému mestu milión, ale nie sú to účelne minuté peniaze.

Štát by mal posunúť do chudobnejších regiónov niektoré menej dôležité úrady. Kde skončil projekt "Pokutáreň" od Kaliňáka, ktorý by zasielal centrálne pokuty od polície a za mýto? Tiež ministerstvo kultúry by kľudne mohlo vzhľadom na agendu sídliť v Banskej Štiavnici alebo inom turistickom meste a takých príkladov by sa našlo.

Tiež by mal štát začať cielene podporovať hlavne turizmus, ten by pomohol práve tým slabým regiónom. V turizme nám ležia stámilióny ľadom, nechápem že to štát nevidí. A zamestnanie si tam vedia nájsť desaťticíe ľudí, stačí si porovnať návštevnosť Álp s VT, NT alebo Slovenským rajom. Rezervy sú obrovské (rovnako kúpeľníctvo).

22.12.2019 | jarka1979

To by ale na vedúcich postoch tohoto akože štátu, museli byť iný ľudia....hlavne nie "naši"...

22.12.2019 | citatelTrendu

Tí "naši" sú dosadzovaní do riadiacích funkcí vždy, bez ohľadu na to či vyhrá pravica alebo ľavica. Čo myslíš o čo ide vo voľbách? Dostať sa k válovu.

22.12.2019 | Martinoid

Taketo rozhadzanie (decentralizacia) vlady po mestach sposobi, ze sa jej efektivita znizi na minimum. To uz je lepsie prestahovat celu vladu a parlament do iného mesta.

22.12.2019 | mam_rad_jablka

Prečo? Bežní pracovníci necestujú. Aj niektoré banky už majú svoje backoffice mimo hlavného mesta.

22.12.2019 | citatelTrendu

Takto to vraj má aj Allianz, okrem ústradia sa zvyšok spracúva v regiónoch.

22.12.2019 | equilibriums

Kým politici nebudú sa zodpovedať trestnoprávne a nebudú ručiť celým svojim majetkom, tak sa nič nezmení.

Kým osoby, ktoré sú platené z daní (nie len politici), nebudú čeliť hrozbe, že môžu byť kedykoľvek odvolaní občanmi a nikdy viac zamestnaní vo verejnom/štátnom sektore, tak sa tu nič nezmení.

Nie, súčasný systém politických strán nezmení nič. Je to len šachová hra plutokravov. Márne si niektorí ľudia budú myslieť, že tu jedného dňa príde nejaká strana spasiteľov.

22.12.2019 | equilibriums

Slovensko nemá absolútne žiadnu hospodársku politiku. Z Bratislavy sa stalo ekonomické centrum krajiny a aj to len vďaka geografickej polohe na západe krajiny a jej relatívnej blízkosti k západnému "svetu".

Krajina doteraz nemá vybudovanú serióznu, konkurencieschopnú dopravnú infraštruktúru, ktorá by mala byť akýmsi krvným obehom ekonomiky a z ktorej by ekonomicky dokázal profitovať každý člen našej spoločnosti, či už by to boli nové pracovné miesta, finančné alebo časové úspory. Bez poriadnej železnice severom a juhom krajiny, bez poriadnej diaľnice severom a juhom krajiny bude Slovensko vždy zaostávať a mnohé regióny sa budú naďalej vyľudňovať. Nám tu nejaký ekonomickí blázni budú tvrdiť, že diaľnice nemajú vplyv na zamestnanosť. Navrhujem potom zastaviť takú D1 na 5-10 rokov, lebo na zamestnanosť to asi podľa týchto expertov nebude mať vplyv.

A to nehovorím o nedostupnom bývaní pre mladých ľudí, ktorí si bez zázemia nebudú nikdy zakladať rodiny. Dostupné bývanie, ktoré by sme vedeli zabezpečiť formou štátnych nájomných bytov. Nie, štát radšej nakúpi nejakých 14-15 stíhačiek, ako keby mal zabezpečiť bývanie pre 90 000 ľudí.

Táto krajina je zrejme odsúdená na dlhodobé zaostávanie.

23.12.2019 | TotoTuSomJa

Na začiatok by stačilo povinne zaviesť pre ministerstvá riadiť sa podľa princípov hodnota za peniaze, samozrejme k tomu trestnoprávna zodpovednosť politikov a štatutárov v štátnych a verejných firmách.
Priniesli sme vláde úspory za 880 miliónov eur. Ministri ich však odmietli:
https://www.aktuali...

Diaľničná a žlezničná sieť je fajn, jej význam pre rozvoj regiónov je ale preceňovaný. A čo sa týka stíhačiek, v normálnej krajine by takúto zákazku vypovedali, vzľadom na ekonomické problémy zaostalých regiónov, nevybudovaná dopr. infraštruktúra, chýbajúca veľká nemocnica v BA..... A my vyhodíme 1,7 miliardy eur na stíhačky. V Číne by tí Dankovici viseli za vlastizradu.

23.12.2019 | @@@

ta hodnota za peniaze stoji za h.vno ...ich uspori su často slabe tam kde by sa dalo šetriť zatial čo navrhy na šetrenie prichadzaju z ich strany často na tych najchudobnejšich ...oni sa riadia aj heslom nižie dane na pracu ale vyššie na majetok ale ako to vidime dnes tie majetkove dane postihnu javiac bežnych a chudobnych ludi aby potom štat znižoval dane bohatym čo je smiešne riešenie

a to nehovorim o tom že ty pišeš uspori za 880 milionov eur ......

štat by ušetril ovela viac keby prestal dotovať kulturu šport cirkev cez 650 milionov eur keby zrušil dotovaja a biznis do polnohspodarastva 1,2 mld eur potom keby zrušil urady prace kde len na mzdy zamesrnancov ide 160 milionov eur a dalšich 280 milionov eur ide na akusi aktivnu politku trhu prace ktora je zas len biznis pre vyvolenych a mnohe dalšie veci by sa dali v štate ušetriť ......... preto uspori za 880 milionov eur pripadaju šmiešne od uradu ktory financuje štat :P

23.12.2019 | TotoTuSomJa

3@-nie je to také jednoduché ako si predstavuješ. odčlenenie cirkvy od štátu äja súhlasím), ale vieš aké to najprv prinesie výdavky na návrátenie majektu? Pozri sa na česko, dotareza tam vracujú miliardy cirkviam, na úkor čoho by to bolo?

A to zrušenie dotácií na poľnohospodártvo? Veď už teraz dostávajú oveľa menej ako západní farmári ak im vezmeš aj to málo, pôjdu úplne do krachu. A pod kultúrou sa nemyslí len umenie, ale aj obnova historických pamiatok, to je to najcennejšie čo máme. Podľa teba necháme rozpadnúť naše hrady?! Aj tak by sa tie prachy niekde prežrali.

30.12.2019 | Kaviareň

Je to často len prirodzený vývoj. Martin rástol po vojne lebo tam súdruhovia dali zbrojársku fabriku čo licenčne vyrábala sovietske tanky a brnenské traktory a bieloruské motory. Prievidza žila z dotovanej ťažby hnedého uhlia a takisto len na tom po vojne rástla. Banská Bystrica dostala krajské orgány a z mestečka v horách vyrástla a ako tak sa drží tým, že ju dotuje aj po revolúcii štát rôznymi orgánmi nech majú úradníci čo tam zostali nejaké fleky. Takže zmenšovanie takto umelo nafúknutých miest je len návrat do prirodzeného stavu.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.