Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vojna medzi taxislužbami a pioniermi zdieľanej ekonomiky je na konci

Už o pár dní sa v Barcelone začne veľtrh mobilných technológií MWC a do katalánskeho mesta, ktoré je mekkou turizmu, priláka ďalšie tisícky ľudí. Vlani to bolo asi 107-tisíc návštevníkov. Okrem iného to znamená žatvu pre taxikárov a služby zamerané na prevoz ľudí. Presne teraz sa však do platnosti dostal nový dekrét, ktorý vyháňa už druhýkrát Uber z mesta a s ním aj obdobnú službu Cabify.

15.02.2019, 05:13 | Marián Biel | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

Pritom by sa možno španielska vláda mohla inšpirovať tou slovenskou. Konkrétne novelou zákona o cestnej doprave, ktorá začne platiť od apríla a rieši i spor medzi štandardnými taxislužbami a tými ako Taxify. Hoci nie je ideálna pre všetkých, môže to byť zlatá stredná cesta. Čo všetko sa od apríla mení a aký názor na to má Taxify, Cech Taxi Bratislava a Hopin?

Ako sa to domotalo

Historicky sa taxíky po svetových veľkomestách pohybujú prakticky od príchodu prvých automobilov a stali sa neoddeliteľnou súčasťou života, ekonomiky aj popkultúry, pričom v mestách ako New York alebo Londýn sú až symbolmi. Ich evolúcia nebola drastická.

Neprehliadnite

Menili sa modely áut, počas druhej svetovej vojny dostali vysielačky na komunikáciu s dispečingom a koncom 20. storočia pribudla možnosť platiť kartou. A potom prišli smartfóny a v roku 2009 Uber, ktorý výrazne zmenil pravidlá hry. A to aj na Slovensku.

Tunajší taxikári, žiaľ, nemali najlepšie renomé. Pár čiernych oviec poškodilo celé stádo. Preto vstup služby Uber v auguste 2015 a Taxify o rok neskôr bežní cestujúci prijali takmer s nadšením. Navyše to bol 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika Podnikanie

Tagy Hopin, ministerstvo dopravy, novela, taxi, Taxify, Uber